more_horiz

"Córeczka". Piotr Gociek: portret Donbasu malowany talentem i wrażliwością

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 10:57
- Zaryzykowałbym tezę, że to jest książka o końcu świata, rozgrywająca się tuż koło nas. Wpisuje się w proces, który wciąż trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. 
Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki.
Powieść znalazła się także wśród trzydziestu najważniejszych utworów prozatorskich niepodległej Ukrainy według Ukraińskiego Instytutu Książki. Foto: Materiał promocyjny/https://www.kew.org.pl

Książka "Córeczka" autorstwa Tamary Dudy jest literackim debiutem ukraińskiej pisarki. Akcja powieści toczy się w 2014 roku w ogarniętym wojną Donbasie. 

- Młoda ukraińska pisarka w powieści "Córeczka" wprowadza nas do Donbasu. Co ciekawe, jak doczytałem na temat autorki - sama była tam tylko raz w życiu - zaznaczył Piotr Gociek

W jego ocenie to talent, wrażliwość, research, internet, książki, mapy, filmiki na YouTubie, rozmowy ze znajomymi "pozwoliły jej w niesamowity sposób odmalować portret Donbasu".     

- Mnie się ta książka bardzo podobała - przyznał Gociek. - Uważam, że jest bardzo ładnie napisana. Jestem wielkim fanem tego, w jaki sposób - z ironią i brakiem nadmiernego współczucia dla głównej bohaterki, a jednocześnie z humorem - cała ta historia jest opowiedziana - wyjaśnił.  

Dla Łukasza Orbitowskiego ogromnym atutem powieści jest jej język. - Z mniejszą życzliwością odniósłbym się do technicznej strony tej powieści. Trzeba zauważyć, że (...) to jest pierwszy tekst literacki, który wydała Tamara Duda. Jeżeli to jest debiut nieprzygotowany, niepoprzedzony żadnymi próbami literackimi, żadnym "otrzaskaniem się" z piórem, to mamy do czynienia z autorką wielkiej klasy - ocenił.       

- Duda posiada rzadki dar sprawiania wrażenia, iż pisze o tym, jak świat wygląda. - Pisząc o wojnie, ona jej nie uwzniośla, nie topi się w turpizmie, mimo że w pewnym momencie mamy tam scenę pogrzebu głównej bohaterki - dodał.    

Czytaj także:

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
23:23 _PR24_AAC 2022_06_29-22-06-36.mp3 Piotr Gociek o książce Tamary Dudy ("Posłowie")

 

***

Audycja"Posłowie"

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 22.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także