more_horiz

"Bella, ciao". Powieść postapo, która przywołuje liczne skojarzenia literackie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 10:07
- Nie sprzyja rozpropagowaniu tego wybitnego dzieła fakt, że powieść ta ukazała się w niewielkim wydawnictwie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował książkę Piotra Siemiona "Bella, ciao". 
Audio
  • Piotr Gociek o najnowszej publikacji Piotra Siemiona ("Posłowie")
Obrazoburcza, śmiało czerpiąca z popkultury, powieść o woli życia i pragnieniu śmierci na gruzach zrujnowanego świata.
Obrazoburcza, śmiało czerpiąca z popkultury, powieść o woli życia i pragnieniu śmierci na gruzach zrujnowanego świata. Foto: Materiał promocyjny/wydawnictwofiltry.pl

"Głównym bohaterem tej obrazoburczej, garściami czerpiącej z tekstów literackich, ale też popkultury i scen filmowych opowieści jest samozwańczy pułkownik Szest, który zawiera swoisty pakt z diabłem, by ocalić nadmorskie miasteczko i uwięzionych tam ludzi" - można przeczytać na stronie wydawnictwa Filtry o najnowszej książce Piotra Siemiona "Bella, ciao".  

W ocenie Piotra Goćka jest to proza wysokich lotów. - Moim zdaniem jest to książka, która stoi na tej samej półce co "Internat" Siergieja Żadana. Nawet metoda twórcza jest podobna - zauważył analogię. 

- "Bella, ciao" jest też powieścią o wojnie, napisaną jeszcze przed pełnoskalową wojną Rosji z Ukrainą. Oczywiście dzisiaj kontekst dopisuje jej dużo aktualności - stwierdził. 

- Uwielbiam czytać Piotra Siemiona jako pisarza i jako tłumacza. (...) Dla mnie jest jednym z wielkich polskich pisarzy, którzy egzystują z boku - zaznaczył Gociek.   

Z kolei Łukasz Orbitowski przyznał, że powieść Siemiona odczytywałby jako polski "Krwawy południk" Cormaca McCarthy'ego. - Trudno się czepiać autora, że czerpie z innego - dodał. 

Więcej w nagraniu.  


Posłuchaj
23:16 PR24_mp3 2022_10_12-22-06-14.mp3 Piotr Gociek o najnowszej publikacji Piotra Siemiona ("Posłowie")

 

***

AudycjaPosłowie

Prowadzili: Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 22.06

kmp/kor

Zobacz także

Zobacz także