more_horiz

Niesamowitość, groza i melancholia, czyli "Miasto kotów"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 10:01
- W kotach jest coś tak niesamowitego, magicznego i osobliwego, że człowiek dobrze czuje się w ich towarzystwie. Jednak równie łatwo jest też poczuć się z nimi nieswojo - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował tom opowiadań "Miasto kotów".
Audio
  • Niesamowitość, groza i melancholia, czyli "Miasto kotów" (Posłowie)
Okładka książki Miasto kotów
Okładka książki "Miasto kotów"Foto: mat. promocyjne

Koty należą do ulubionych zwierząt Japończyków. "Miasto kotów" to zbiór dziesięciu opowiadań autorstwa ośmiu japońskich autorów, którzy w różny sposób przedstawiają te zwierzęta: jako bohaterów baśni, groźne potwory, a nawet upiory czy projekcję niespokojnego umysłu.

Zdaniem Piotra Goćka mamy do czynienia z klasyką grozy. - Niesamowitość, groza i melancholia to najbardziej trafne odkreślenia dla tej antologii. Występują elementy fantasy inspirowanej ludowymi podaniami. Bardzo podobało mi się opowiadanie "Przezroczysty kot". Koty potrafią być niewidzialne, gdy jest to dla nich wygodne. Do śmierci będą bronił tego przekonania - powiedział krytyk i publicysta. - W kotach jest coś tak niesamowitego, magicznego i osobliwego, że człowiek dobrze czuje się w ich towarzystwie. Jednak równie łatwo jest też poczuć się z nimi nieswojo - podkreślił.

Natomiast Łukasz Orbitowski zwrócił uwagę, że w większości opowiadań koty wyrastają na strażników sprawiedliwości. - Koty są twarde i mądre, nie zawsze życzliwie odnoszą się do innych, ale przede wszystkim są tajemnicze - tłumaczył.


Posłuchaj
23:17 PR24 2022_11_02-22-06-28.mp3 Niesamowitość, groza i melancholia, czyli "Miasto kotów" (Posłowie)

Antologię "Miasto kotów" poprzedza wprowadzenie, przybliżające historię kotów i legend na ich temat w Japonii, tamtejszą "kocią" literaturę, a także sylwetki pisarzy, których utwory znalazły się w tym tomie.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek

Data emisji: 2.11.2022

Godzina: 22:06 

PR24/jt/kor

Zobacz także

Zobacz także