more_horiz

"Dwunastu cesarzy". Rzymska opowieść Mary Beard

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 09:00
- Podstawą badania przez Mary Beard jest archeologia, monety, budynki, popiersia, z tego autorka próbuje budować swoją rzymską opowieść - tak o książce "Dwunastu cesarzy" mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Współautorem audycji był Piotr Gociek. 
Obłąkańcza nadzieja wywrócenia tego, jak myślimy o starożytnym Rzymie, do góry nogami. Orbitowski o Beard
"Obłąkańcza nadzieja wywrócenia tego, jak myślimy o starożytnym Rzymie, do góry nogami". Orbitowski o Beard Foto: Shutterstock/JPF

"Dwunastu cesarzy. Przedstawienia władzy od starożytności do czasów nowożytnych" to historia starożytnego Rzymu o tym, jak wizerunki rzymskich autokratów od przeszło dwóch tysięcy lat wpływają na sztukę, kulturę i reprezentacje władzy. O tej książce rozmawiali autorzy audycji "Posłowie".

- To różni tę książkę od innych publikacji Mary Beard, że przygląda się ona nie tyle samej epoce i samym postaciom, co dziedzictwu i recepcji, temu jak w kolejnych stuleciach pamięć o owych cesarzach była przez jednych hołubiona, inni wykorzystywani byli jako interesujące i wykute w kamieniu ornamenty własnych domów, jaki mieli wpływ na debaty polityczne, jak to wyglądało w malarstwie itd. - mówił Piotr Gociek.

"Książka o historii sztuki"

Łukasz Orbitowski dodał, że książkę można odbierać nie jako tą o starożytnym Rzymie, ale tą o historii sztuki, ponieważ Mary Beard nie tylko śledzi losy poszczególnych monet czy mieczy, zwłaszcza popiersi rzymskich, ale także związki pomiędzy sztuką nowożytną, a tym co inspirowało w starożytności. - Autorka przejawia trochę obłąkańczą nadzieję wywrócenia tego, jak myślimy o starożytnym Rzymie, do góry nogami i napisania historii tego imperium na nowo - powiedział Łukasz Orbitowski.

Czytaj też:

Mary Beard pisze o tym, jak portrety bogatych, potężnych i sławnych zachodniego świata były kształtowane przez wizerunki władców rzymskich, zwłaszcza "dwunastu cesarzy": od bezwzględnego Juliusza Cezara po znęcającego się nad muchami Domicjana. Autorka zadaje pytania, dlaczego ci zbrodniczy autokraci odgrywali tak wielką rolę w sztuce od starożytności po czasy obecne, kiedy karykaturzyści wciąż przedstawiają nieszczęsnych przywódców jako Neronów muzykujących podczas pożaru Rzymu.

Czytaj też:


Posłuchaj
23:23 PR24_mp3 2023_01_25-22-06-05.mp3 "Obłąkańcza nadzieja wywrócenia tego, jak myślimy o starożytnym Rzymie, do góry nogami". Orbitowski o Beard ("Posłowie")

***

Audycja: "Posłowie"

Prowadzący: Łukasz Orbitowski i Piotr Gociek

Data emisji: 25.01.2023

Godzina: 22:06 


Zobacz także

Zobacz także