X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

"Artysta musi reagować na rzeczywistość". Dyrektor teatru Wierszalin o czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 21:30
- Być może rodzi się jakaś nowa odmiana teatru, w której możemy posługiwać się internetem - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor teatru Wierszalin, Piotr Tomaszuk. Gośćmi audycji byli też: Jadwiga Majewska, Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca i Jarosław Cymerman z Instytutu Teatralnego. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Goście PR24 opowiadali między innymi o tym jak radzą sobie instytucje kultury, którymi kierują w dobie koronawirusa. Jak mówił dyrektor teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk, nowa pandemiczna rzeczywistość jest trudna, ale on sam jest optymistą.

- Reżyseruję od prawie 40 lat i nigdy nie byłem tak zaszokowany. Starałem się postępować więc z aktorami tak jak kapitan okrętu, który musi przetrwać i zacząłem szukać widowni - mówił. Dodał, że poszukiwanie widowni w sieci opłaciło się bo jak zauważył, w kolejce do tego by zobaczyć "Objazd Mickiewiczowski" stoi już kilkanaście miast i wiele szkół. 


kino film 1200 free
Dr Łukasz Jasina: wielu ludzi może już nie wrócić do kin

"Jeździmy wirtualnie"

Obejmuje on udostępnienie mickiewiczowskich archiwaliów Teatru Wierszalin dedykowanych grupom szkolnym i klasom zgodnie z życzeniem zamawiającego czyli nauczyciela wraz z możliwością realnego, bo realizowanego w czasie rzeczywistym, a odbywającego się za pośrednictwem sieci, spotkania z twórcami: reżyserem, aktorami i muzykami.

- Jeździmy wirtualnie, spotykamy się realnie. Przenosimy w rzeczywistość wirtualną nasze tradycyjne spotkania z uzdolnioną humanistycznie młodzieżą i jej ambitnymi nauczycielami – mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor teatru.

"Postulat artystów tańca"

Jadwiga Majewska, krytyk tańca i Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca dodała, że dla niej samej, czas pandemii to także trudny czas. - Scena tańca to scena w dużej mierze niezależna i działania niezależne artystów. Dla artystów tańca to trudny czas bo teatr tańca opiera się na kontakcie jednego tancerza z drugim tancerzem i na kontakcie z widzem - zauważyła.

Dodała, że artyści tańca aktywowali więc archiwalia, ale napotkali trudności infrastrukturalne dlatego jednym z postulatów do ministerstwa kultury jest to, by między innymi spisywać profesjonalną dokumentację spektaklu tanecznego. - To postulat istotny bo bogatsze teatry wyciągają teraz z półki to co mogą pokazać - zauważyła.


kultura-1200-tt.jpg
Online, czyli kultura w czasach epidemii

"Zaradzić w przyszłości"

Jarosław Cymerman z Instytutu Teatralnego podkreślił, że pojawiły się głosy by Instytut wziął na siebie koordynację prac nad tym, jak powinien wyglądać powrót do normalnego funkcjonowania teatrów i by podjął środki zaradcze na przyszłość.

- Trzeba pamiętać, że spora część artystów nie ma stałego zatrudnienia w formie umowy o pracę więc z dnia na dzień straciła źródło utrzymania. Teraz obserwujemy wszystko, chcielibyśmy wypracować jednak sposoby na to, by w przyszłości być przygotowanym na to, że życie teatralne może stanąć, a teatr jako sztuka dawna, radził sobie z tymi sytuacjami - dodał.


W drugiej części audycji, o ustawie na którą twórcy czekają od 30 lat.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście:  Jadwiga Majewska (krytyk tańca, Prezes Stowarzyszenia Forum Sztuki Tańca), Jarosław Cymerman (Instytut Teatralny) i Piotr Tomaszuk (dyrektor teatru Wierszalin)
Data emisji: 23.05.2020
Godzina emisji: 20.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Redbad Klynstra-Komarnicki: epidemia to idealny czas, by spojrzeć na swoje życie i jego sens

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 21:10
- Kiedy nie możemy działać, szukamy przestrzeni. Dla wszystkich, którzy są w przymusowej sytuacji nierobienia tego, co do tej pory, to idealny czas, by spojrzeć na swoje życie i jego sens - powiedział w Polskim Radiu 24 Redbad Klynstra-Komarnicki, aktor. Gościem audycji był również Miłosz Lodowski, publicysta i grafik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister kultury: kończymy pracę nad specjalną ustawą o artyście zawodowym

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 15:12
- Kończymy pracę nad specjalną ustawą o artyście zawodowym, która zapewni 60 tys. ludzi, bo tyle osób w Polsce utrzymuje się głównie z działalności artystycznej, zabezpieczenia zdrowotne i emerytalne. Bardzo wielu z nich nigdy tego nie miało - zapowiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
rozwiń zwiń