X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Łukasz Jasina: sztuka Chmielewskiego dociera do młodszego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 21:12
- Sztuka, którą stworzył Chmielewski trwa i dociera do młodszego pokolenia - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca, Łukasz Jasina na temat zmarłego niedawno Henryka Jerzego Chmielewskiego znanego lepiej jako Papcio Chmiela. Gośćmi audycji "Aria czy Barbaria?" byli także malarz, Andrzej Biernacki oraz Zbigniew Mańkowski z gdańskiego ASP.
Henryk Jerzy Chmielewski
Henryk Jerzy ChmielewskiFoto: PAP/Jakub Kamiński

Zdaniem Jasiny "polskie komiksy są chyba jednym z najlepszych wykwitów popkultury w skali światowej". - Stworzyliśmy komiks na skalę światową - stwierdził filmoznawca.

shutterstock papcio chmiel 1200.jpg
Legenda polskiego komiksu. Wspomnienie "Papcia Chmiela"

- To było coś niesamowitego, że w tym szarym PRL-u powstawały tak wspaniałe rzeczy - powiedział. Przypomniał, że Papcio Chmiel stworzył "uniwersum Tytusa, Romka i A'Tomka". Podkreślił także, że "niesamowite było życie Papcia Chmiela". Przypomniał, że był nie tylko rysownikiem komiksów, ale również powstańcem warszawskim.

Posłuchaj
46:27 _PR24_AAC 2021_01_23-20-06-06 (1).mp3 Biernacki, Mańkowski i Jasina o Henryku Jerzym Chmielewskim (PR24/Aria czy Barbaria?)

 

Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że istorie Tytusa, Romka i A'Tomka były czymś, co w młodości bardzo go kształtowało. - Do tej pory nawet pamiętam, który został mi kupiony kiedy. Księgę pierwszą kupiła mi prababcia w kiosku Ruchu dalej od domu, księge trzecią nieco bliżej, czwartą i piątą kupiła mama w Lublinie. To się zdobywało pod koniec lat 80. - wspominał Łukasz Jasina.

Czytaj także:

Z kolei Zbigniew Mańkowski zwrócił uwagę na to, że "świat uniwersalny Tytusa, Romka i A'Tomka jako świat przede wszystkim wolny może być inspiracją, która przeradza się w obraz, ale też w rzeczywistość mentalną, która żyje i jest wyrazem wolności". -  To był wyraz dystansu i pewnego wolnego podejścia do świata - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Goście: Andrzej Biernacki (malarz), Zbigniew Mańkowski (ASP Gdańsk), Łukasz Jasina (filmoznawca)
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 20.06

itom/pr24

Czytaj także

Tytus, Romek i A'Tomek świętują 100 lat Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 08:00
– W najbliższą niedzielę Romek i A'Tomek ubiorą się odświętnie, a Papcio Chmiel urządzi w swojej pracowni bal z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bo jak sam mówi: "Jeszcze Polska nie zgineła, póki Papcio maluje" – dodaje Mateusz Matyszkowicz.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:56
Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia Papcio Chmiel wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
rozwiń zwiń