more_horiz

Poseł Porozumienia o sądownictwie: nie chcemy się okopywać, chcemy rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 08:42
- Reformy nie można robić półśrodkami, dlatego zmieniamy całą strukturę wymiaru sprawiedliwości. Chcemy rozmawiać na te tematy, które budzą wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Bukowiec z Porozumienia. - Chciałabym, by Andrzej Duda zawetował ustawy o sądownictwie - mówiła Paulina Piechna-Więckiewicz z Lewicy.
Audio
  • Paulina Piechna-Więckiego (Lewica) i Stanisław Bukowiec (Porozumienie) o reformie wymiaru sprawiedliwości ("Dwie strony"/ PR24)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: IAR/Polskie Radio

O reformie sądownictwa dyskutowali goście "Dwóch stron" w Polskim Radiu 24.

spotkanie 1200 twitter.jpg
Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Oczekiwania względem prezydenta

Paulina Piechna-Więckiewicz oceniła, że "mamy tu do czynienia z jednej strony z orzeczeniem trzech izb Sądu Najwyższego, z drugiej - z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego i chaosem, wynikającym z działań Prawa i Sprawiedliwości". - Nie mam złudzeń, że PiS postawiło sędziów m.in. SN w sytuacji, w której muszą działać zgodnie z prawem, opowiedzieć się po stronie państwa prawa - mówiła.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Halicki o polskich sądach: chaos i zdemolowany porządek prawny

- Cieszę się, że klub parlamentarny Lewicy spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Chciałabym, żeby prezydent skorzystał ze swoich prerogatyw, zawetował ustawę i co najmniej nie powoływał nowych sędziów do momentu, w którym znajdziemy się w sytuacji, że bezpieczeństwo prawne obywateli będzie zagwarantowane - wskazała Paulina Piechna-Więckiewicz.

"Lepszy dostęp do sądu"

Stanisław Bukowiec z Porozumienia podkreślał, że "reformując wymiar sprawiedliwości staramy się wpłynąć na to, by zwykły Kowalski miał lepszy dostęp do sądów." - Przez 30 lat elity polityczne nie zreformowały wymiaru sprawiedliwości, mimo, że przedstawiciele obecnej opozycji - jak prof. Rzepliński - mówili o tym, że KRS reformy wymaga. Wszelkie próby były torpedowane - argumentował gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kaleta: środowisko sędziowskie chce wywrócić cały system prawny

- Reforma wymiaru sprawiedliwości, która jest realizowana, ma na celu poprawę. Reformy nie można robić półśrodkami, dlatego zmieniamy całą strukturę wymiaru sprawiedliwości. Nie będziemy się okopywać, chcemy się spotykać i rozmawiać. Zjednoczona Prawica weźmie udział w spotkaniu w PAN, które organizuje prof. Kleibert, dlatego, że chcemy rozmawiać na te tematy, które budzą wątpliwości. Na pewno reforma jest konieczna - ocenił Stanisław Bukowiec.

zbigniew ziobro pap 1200.jpg
Ziobro o orzeczeniu TK: ważne wobec próby stworzenia anarchii prawnej w sądownictwie

Trybunał Konstytucyjny o uchwale Sądu Najwyższego

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym. Chodzi m.in. o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów. Zgodnie z opublikowanym w środę postanowieniem TK z wtorku, do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania. Jednocześnie - w związku z wnioskiem marszałek Sejmu - TK wstrzymał czasowo możliwość wydawania przez SN uchwał, jeżeli miałyby dotyczyć zgodności z prawem krajowym i międzynarodowym m.in. kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Spór kompetencyjny. TK zdecydował ws. stosowania uchwał Sądu Najwyższego

Zgodnie z uchwałą podjętą 23 stycznia przez trzy Izby SN, nienależyta obsada SN, sądu powszechnego i wojskowego jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym lub wojskowym - zgodnie z uchwałą - nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności. Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN; uchwała ma zastosowanie bez względu na datę ich wydania.

W rozmowie więcej o sporze politycznym wokół sądownictwa. Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Paulina Piechna Więckiewicz (Lewica), Stanisław Bukowiec (Porozumienie)

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 08.10


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także