"Niepotrzebna i skandaliczna". Poseł Porozumienia o wypowiedzi Donalda Tuska
- Po takim polityku, który posiada międzynarodowe doświadczenie, spodziewałem się większej mądrości w wypowiedziach - powiedział Michał Wypij z Porozumienia, komentując słowa Donalda Tuska w sprawie ewentualnego powrotu Szkocji do Unii Europejskiej. - Mają charakter konfliktowy - dodał Paweł Szramka z Koalicji Polskiej.
2020-02-04, 09:40
Posłuchaj
W wywiadzie dla BBC Donald Tusk stwierdził, że Unia Europejska przyjęłaby Szkocję z otwartymi ramionami, gdyby ta dążyła do tego po odłączeniu się od Wielkiej Brytanii. Dominic Raab, brytyjski minister spraw zagranicznych, ocenił, że taka wypowiedź może wzbudzać we Wspólnocie separatystyczne tendencje.
Powiązany Artykuł
Dr Małgorzata Bonikowska: brexit dokonany, Brytyjczycy pozostają podzieleni
- Do tych słów odniosły się również brytyjskie media, które są zbulwersowane i zawiedzione słowami byłego szefa Rady Europejskiej. Po takim polityku, który ma międzynarodowe doświadczenie, spodziewałem się większej mądrości w wypowiedziach. Powinniśmy zrobić wszystko, by Wielka Brytania zechciała wrócić do Unii, a nie dzielić Zjednoczone Królestwo na lepszych i gorszych. Jestem mocno zaskoczony i również zawiedziony. Było to niepotrzebne - wskazał Michał Wypij.
"Mają swój rozum i swoich polityków"
Paweł Szramka stwierdził, że Donald Tusk "nie do końca wszedł w swoją rolę". Zwrócił uwagę, że Szkoci "mają swój rozum i swoich polityków" i sami będą wiedzieli, co najlepiej zrobić w sytuacji związanej z brexitem.
- Słowa Donalda Tuska mają w tym kontekście wymiar konfliktowy między Szkocją a resztą Wielkiej Brytanii. Wypowiedź ta była niepotrzebna, bo Szkoci sami do końca nie wiedzą, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości i wszystko na spokojnie sobie poukładać - zaznaczył poseł.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Referendum ws. niepodległości Szkocji? Parlament zadecydował
Szkoci za pozostaniem w Unii
Premier Szkocji Nicola Sturgeon po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapowiedziała, że jej państwo będzie starało się o uzyskanie niepodległości i ponowne uczestnictwo w Unii. Dążeniom Szkotów do niepodległości przeciwny jest natomiast rząd w Londynie.
W referendum z 2016 r. dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, 62 proc. Szkotów opowiedziało się za pozostaniem we Wspólnocie.
***
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Michał Wypij z Porozumienia oraz Paweł Szramka z Koalicji Polskiej
Data emisji: 04.02.2020
Godzina emisji: 08.06
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA