Michał Wypij: wymiar sprawiedliwości wymaga systemowych zmian
- Od momentu, w którym dobra zmiana przejęła władzę, reforma wymiaru sprawiedliwości była oczywista i oczekiwana przez społeczeństwo, jej kontynuacja wydaje się czymś naturalnym – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wypij (Porozumienie). O reformie sądownictwa dyskutował również Andrzej Szejna (Sojusz Lewicy Demokratycznej).
2020-02-10, 09:15
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent nie miał wątpliwości co do zgodności noweli z konstytucją.
Powiązany Artykuł

"Strachy na Lachy". Wiceminister sprawiedliwości o ewentualnej karze ze strony TSUE
Michał Wypij zapewniał, że Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie konsekwentnie reformował wymiar sprawiedliwości. - To nie jest kwestia jednej czy dwu ustaw, tylko zmiany systemowej, która wymaga, na co liczę, wspólnej pracy wszystkich klubów parlamentarnych. Jednocześnie widzimy, że spora część sędziów zrobi absolutnie wszystko, żeby nie zmieniło się nic, i w tej kwestii mogą liczyć na opozycję totalną – podkreślał.
- Komisja Europejska, Trybunał Sprawiedliwości UE, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy i wiele innych instytucji, w tym Komisja Wenecka, wprost mówią, że sposób, w jaki się chce przeprowadzić reformę, jest sprzeczny z konstytucją, niedemokratyczny i niezgodny z art. 2 traktatu o Unii Europejskiej. Kary finansowe nie zostaną nałożone na Prawo i Sprawiedliwość, tylko na przeciętnego Polaka, ponieważ będziemy je płacić z budżetu państwa. Apeluję o chwilę refleksji, idziecie państwo jak taran, ale koszty działań zapłacimy my – oponował Andrzej Szejna.
"Rzeczpospolita" napisała, że TSUE chce kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną SN. "Aż dwa miliony euro dziennie kary może grozić Polsce, jeżeli nie zamrozi działania Izby Dyscyplinarnej SN" - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".
REKLAMA
Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym, z polską konstytucją - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując doniesienia medialne o karach finansowych, które TSUE chce nałożyć na Polskę w związku z działalnością Izby Dyscyplinarnej SN.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
REKLAMA
Goście: Michał Wypij, Andrzej Szejna
Data emisji: 10.02.2020
Godzina emisji: 08.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA