more_horiz

"Straż Marszałkowska jest po to, by reagować". Poseł Solidarnej Polski o protestach w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:39
- Bardzo źle się stało, że w Sejmie doszło do takiej sytuacji, to brak opamiętania, przez jedną, jak i przez drugą stronę - przekonywała w Polskim Radiu 24 Urszula Pasławska, poseł Koalicji Polskiej. - To panie poseł ruszyły na prezesa Jarosława Kaczyńskiego, a nie odwrotnie, a Straż Marszałkowska jest po to, by w Sejmie panował porządek - parował Mariusz Gosek z Solidarnej Polski. 
Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu interweniowała Straż Marszałkowska
Podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu interweniowała Straż MarszałkowskaFoto: PAP/Piotr Nowak

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu doszło do protestu posłów Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Parlamentarzyści próbowali otoczyć miejsce zajmowane przez prezesa PiS i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Na miejsce wezwano Straż Marszałkowską. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował o wykluczeniu z obrad dwojga posłów Koalicji Obywatelskiej - Klaudii Jachiry i Sławomira Nitrasa.

20a27069 (1)12.jpg
Wnioski Jachiry i Nitrasa ws. wykluczenia z obrad. Jest opinia komisji regulaminowej

"Przedstawiamy kilka możliwości rozwiązań"

- Sejm jest miejscem, gdzie powinno się rozwiązywać problemy i to rozwiązywać politycznie, a nie doprowadzać do tego, że te emocje będą eskalować - wskazała poseł Koalicji Polskiej Urszula Pasławska. - To, co się dzieje w Sejmie, wprost się przekłada na to, co się dzieje w społeczeństwie. Jeśli można w Sejmie obrażać, jeśli można w Sejmie używać przemocy werbalnej, ale również presji psychologicznej, która graniczy z agresją cielesną - bo jak odbierać to, że Straż Marszałkowska interweniowała? - to się przekłada bezpośrednio na ulice - dodała polityk. 

Czytaj także: 

- Bardzo źle się stało, że doszło do takiej sytuacji w Sejmie. To brak opamiętania, przez jedną, jak i przez drugą stronę. To do niczego nie doprowadzi. Nie widzę, ani ze strony rządzących, ani ze strony totalnej opozycji, chęci rozwiązania tego poważnego problemu, który się pojawił. Jako Koalicja Polska przedstawiamy kilka możliwości rozwiązań, by uspokoić tę sytuację i nie doprowadzać do eskalacji napięć w społeczeństwie - wskazała Urszula Pasławska. 

Apel o powściągliwość

- Byłem wczoraj na sali plenarnej, stałem tuż obok prezesa Kaczyńskiego - podkreślił poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek. - Trzeba mieć na uwadze, co te panie poseł, które reprezentują polski parlament, miały w rękach: tam były tablice "to jest wojna". Byłbym bardzo powściągliwy i proszę dzisiaj koleżanki i kolegów z opozycji: opamiętajcie się. Jak można wnieść na salę plenarną polskiego parlamentu tablice "to jest wojna"? Wojna kojarzy się z czymś najbardziej okrutnym. Przesłanie, które my niesiemy: "nigdy więcej wojen", stoi w zupełnej sprzeczności - ocenił gość "Dwóch stron".

Czytaj także: 

Jak mówił poseł w Polskim Radiu 24, znak błyskawicy (symbol Strajku Kobiet), jaki miały na swoich maseczkach protestujący politycy Lewicy i KO, w zestawieniu z trzymanymi przez nie tablicami "wyglądał bardzo źle". - Dodatkowo chciałbym wskazać na jedną podstawową rzecz: to panie poseł ruszyły na prezesa Jarosława Kaczyńskiego, a nie odwrotnie. Straż Marszałkowska jest po to, by w Sejmie panował porządek. Jeśli były tam tak duże emocje - a były, bo wszyscy je widzieliśmy - to do tego jest Straż Marszałkowska, by w takich sytuacjach reagować. Wzywam i proszę, by w tych sytuacjach powściągnąć się od negatywnych emocji - zaapelował Mariusz Gosek. 


Posłuchaj
21:29 DwieStronyPR24_MPLS 2020_10_28-08-07-48.mp3 Posłowie Urszula Pasławska i Mariusz Gosek o sytuacji politycznej i społecznej w Polsce ("Dwie strony"/ PR24)

W rozmowie więcej komentarza do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Dwie strony"

ProwadzącyDorota Kania

GościeUrszula Pasławska (poseł, Koalicja Polska), Mariusz Gosek (poseł, Solidarna Polska)

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 8.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem