more_horiz

"Nie ma w niej nic o likwidacji TVN, doprecyzowujemy tylko przepisy". Kubiak o ustawie medialnej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 09:29
- To PO zaczęła prowadzić retorykę pod hasłem zamknięcia TVP Info, czyli pod hasłem wolności mediów w ramach obrony jednej stacji chce zlikwidować drugą - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak z PiS. Gościem audycji był też Artur Dziambor z Konfederacji. 

Goście PR24 rozmawiali o uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego i w ocenie opozycji jest wymierzona w Grupę TVN, której udziałowcem jest amerykański koncern Discovery. Zdaniem PiS jest to porządkowanie prawa i dostosowywanie go do przepisów obowiązujących w UE.

Artur Dziambor z Konfederacji uważa, że KRRiT nie powinna mieć takich uprawnień, jakie ma obecnie, a sprawa przyznawania koncesji mediom, w jego opinii, jest sprawą dyskusyjną w kontekście oczekiwania na koncesję przez TVN od wielu miesięcy.

"Obowiązuje sieczka"

konferencja prasowa media free shutter 1200.jpg
Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji. Joanna Lichocka: nie jest wymierzona w żadnego nadawcę

- W Polsce obowiązuje taka sieczka, która polega na tym, że PiS obsadza swoimi ludźmi KRRiT oraz niekonstytucyjnie powołała Radę Mediów Narodowych, a do niej także wyznacza swoich ludzi - powiedział poseł Konfederacji.

Senat zajmie się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji 9 lub 10 września, wcześniej prawnicy z senackiego zespołu, jak zapowiedział marszałek Tomasz Grodzki, przeprowadzą analizę prawną, dotyczącą także trybu prac nad nią w Sejmie.

Marszałek Senatu odniósł się też do sprawy reasumpcji głosowania. "To w mojej ocenie było jaskrawym przekroczeniem regulaminu Sejmu, dlatego sprawę zbada nasz zespół prawników, w pełnym, kilkunastoosobowym składzie, są tam wybitni prawnicy. W regulaminie Senatu także jest zapisane jasno, kiedy można zrobić reasumpcję i jak zdarzyło nam się przegrać głosowanie, ale nie było przesłanek, by je powtarzać, to jej nie zarządzałem".

"Nie ma nic o zamknięciu TVN"

Zdaniem Marty Kubiak niektórzy parlamentarzyści mówią o poszanowaniu siebie nawzajem, a tymczasem obrażają innych. Poseł PiS odniosła się w taki sposób między innymi do słów posła Artura Dziambora, który powiedział, że "Joanna Lichocka, będąc dziennikarką, nie trzymała standardów dziennikarskich i wyrzuciła ze studia telewizyjnego Janusza Korwin-Mikkego".

- W ustawie medialnej nie ma nic o tym, że chcemy zamknąć TVN, chcemy jedynie doprecyzować przepisy i doprowadzić do sytuacji gdzie będą one egzekwowane oraz zabezpieczyć nasz rynek medialny, a przypomnę, że jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują we Francji - mówiła Marta Kubiak.


Posłuchaj
15:33 PR24_mp3 2021_08_13-08-14-46.mp3 M. Kubiak (PiS) i A. Dziambor (Konfederacja) o ustawie medialnej ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Marta Kubiak (PiS) i Artur Dziambor (Konfederacja)

Data emisji: 13.08.2021

Godzina: 08:13 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem