more_horiz

"Dotkliwa i niewykonalna". Poseł PSL o karze nałożonej przez TSUE w zw. z działaniem kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 09:37
- 500 tys. euro kary dziennie to jest ponad kilometr drogi, który nie zostanie zbudowany, jeżeli te pieniądze trafią do Komisji Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa (PSL). Gościem "Dwóch stron" był również polityk PiS Tomasz Zieliński.  

Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - postanowił w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Polish government spokesman Piotr Müller mid-21528011.jpg
"Nie będzie zamknięcia kopalni Turów". Zdecydowana odpowiedź rządu na decyzję TSUE

W ocenie polityka PSL, kara nałożona przez TSUE "jest bardzo dotkliwa i niewykonalna dla Polski". 

Z kolei Tomasz Zieliński widzi w tym działanie "skrajnie polityczne". - Nałożenie na nas kar to jest decyzja polityczna, uderzająca w Polską gospodarkę. Tak naprawdę chodzi o to, żeby Polska była na kolanach i poddawała się dyktatowi unijnych urzędników - dodał. 

- W sprawie Turowa widzę ogromną porażkę naszej dyplomacji przez te kilka miesięcy, od momentu zapowiedzi kar. Niejednokrotnie słyszeliśmy odtrąbiony sukces z ust pana premiera Sasina. Natomiast dzisiaj widać, że nie udało się nic zrobić - podkreślił Jarosław Rzepa.

Jak zauważył, wybory w Czechach mają ogromne znaczenie w tych negocjacjach. - Ci, którzy w nich startują, nie mogą pokazać, że się już dogadali, ponieważ przez część swoich wyborców zostaną negatywnie ocenieni - dodał poseł PSL.

Posłuchaj
20:45 PR24_mp3 2021_09_21-08-07-21.mp3 Politycy o sprawie Turowa ("Dwie strony")

- Kopalnia w Turowie musi działać. Dostarcza od 4 do 8 proc. prądu w skali całego kraju. To jest energia elektryczna dla ok. 7 mln mieszkańców Polski - przypomniał Zieliński. 


Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadził: Stanisław Janecki

Goście: Tomasz Zieliński (PiS), Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 21.09.2021

Godzina: 08.07

kmp

Zobacz także

Zobacz także