"Nie chcemy dziadostwa w szkole". Kaleta o nowelizacji prawa oświatowego

- Dla mnie jest to świetna ustawa, ponieważ przede wszystkim ona doprowadza do tego, że mamy kontrolę w tych trudnych czasach. Widzimy, w jaki sposób młode pokolenie zalewane jest w internecie różnymi treściami - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS), podkreślając by "nie wprowadzać dziadostwa do szkół." Gościem "Dwóch stron" był również Jakub Kulesza (Konfederacja). 

2022-02-10, 09:40

"Nie chcemy dziadostwa w szkole". Kaleta o nowelizacji prawa oświatowego
Piotr Kaleta. Foto: PR24/AK

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady działania organizacji pozarządowych w szkołach. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Kwestię noweli prawa oświatowego skomentował poseł PiS Piotr Kaleta. 

- To jest ustawa, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, ale również obowiązkom, które ma państwo wobec dzieci, rodziców. Chcemy, żeby polska szkoła była wolna od jakiejkolwiek ideologii, jakichkolwiek złych pomysłów. Chcemy, aby polski rząd, który nadzoruje program oświatowy, czyli stricte edukację, mógł mieć wpływ na to, żebyśmy rzeczywiście podążali drogą wartości, które są dla nas bardzo ważne i którym Polacy hołdują - podkreślił. 

Podobne stanowisko zajął Jakub Kulesza, według którego nowelizacja prawa oświatowego to rozwiązanie, które zwiększa bezpośrednią rolę państwa w systemie edukacji. Kuratorzy będą mieli ogromny wpływ na działania dyrektora szkoły, na to, jak placówka jest zarządzana.

REKLAMA

Lewica a prawo oświatowe

Polityk obozu władzy odniósł się do krytycznych głosów opozycji, której w tej ustawie widzą pewne zagrożenia.      

- Nie dzieje się tu nic złego, tylko po prostu rząd daje poprzez tę ustawę niejako władzę rodzicom nad tym, co się dzieje w szkole, i przede wszystkim temu organowi nadzorczemu, jakim jest kuratorium. Każda organizacja będzie mogła wejść do szkoły, jeżeli powie, o czym będzie chciała mówić dzieciom i w jaki sposób będzie przekazywać swoje pomysły. To będzie musiało zostać zaakceptowane przez organ prowadzący, jakim jest kuratorium - przypomniał główne założenia projektu.

Zapytany o to, jak przez opozycję, a szczególnie przez Lewicę, zostanie przyjęte "lex Czarnek", polityk Konfederacji odpowiedział: - Myślę, że taką ustawę politycy Lewicy poparliby, gdyby ministrem edukacji była np. prof. Magdalena Środa. Nie mieliby z tym żadnych problemów. To jest właśnie centralne sterowanie - to, by polityk, ministerstwo zdecydowało o każdym aspekcie funkcjonowania szkoły. Jest to wizja, która by z pewnością była bliska Lewicy, pod warunkiem że oni by rządzili - mieliby swojego ministra edukacji i zarządzaliby kuratoriami. Niestety to się może zdarzyć. Po wprowadzeniu tej ustawy politycy dostaną potężne narzędzie do kontrolowania tego, co dzieje się w szkołach - podkreślił rozmówca PR24.  

Posłuchaj

Politycy o projekcie ustawy o prawie oświatowym ("Dwie strony") 21:19
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

AudycjaDwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki 

Goście: Piotr Kaleta (PiS), Jakub Kulesza (Konfederacja)

REKLAMA

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 08.05


kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej