Zmiany w Sądzie Najwyższym. Anna Kwiecień: sędziowie nie mogą być bezkarni
- Nie wyobrażam sobie, żeby w polskim prawie, wbrew konstytucji, która mówi o tym, że obywatele są równi wobec prawa, jedna grupa zawodowa była spod tego prawa wyjęta i nie była pociągana do odpowiedzialności - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wziął również udział Marek Rutka (Lewica).
2022-05-25, 09:15
Znajdujący się w Sejmie projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa Izba od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Będzie składać się z 11 osób wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów wylosowanych wcześniej na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego.
Anna Kwiecień komentowała dyskusje wokół zmian w Sądzie Najwyższym. - Mam nadzieję, że w sprawie Sądu Najwyższego pojawi się konsensus, ustawa zostanie przyjęta przez Sejm i trafi do Senatu. Inną sprawą jest postawa Komisji Europejskiej, to próba wymuszenia na Polsce kwestii, które nie są w kompetencjach UE. Kwestia sądownictwa należy do każdego suwerennego państwa. Przykro, że UE narusza traktaty, zarzuca rzekomy brak praworządności - podkreśliła.
Poseł zauważyła, że Izba Dyscyplinarna została powołana dlatego, że sędziowie dopuszczają się przestępstw, także pospolitych. Jak dodała, zgodnie z konstytucją wszyscy obywatele są równi wobec prawa. - To próba przypisania sędziom prawa do bezkarności - stwierdziła.
Marek Rutka przypomniał o karach nałożonych na Polskę przez instytucje UE z powodu zmian w sądownictwie. - Każdego dnia z naszych kieszeni idzie milion euro kar. W tej chwili to już 200 mln euro. Płacimy wszyscy za to, że Solidarna Polska zdecydowała się pójść na wojnę z praworządnością, Unią Europejską i polską konstytucją. W polskim porządku prawnym nie ma mowy o tym, żeby budować jakiś pośredni szczebel wymiaru sprawiedliwości, a to zafundował nam Zbigniew Ziobro - stwierdził.
REKLAMA
- Potrzebne jest wprowadzenie transparentnego mechanizmu do uchylenia immunitetu, ale nie na drodze politycznej czy partyjnej, tak by nie było to narzędzie nacisku politycznego na danego sędziego - proponował poseł Lewicy.
Posłuchaj
Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała w ostatni czwartek prezydencki projekt noweli ustawy o SN, zakładający likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN. W projekcie zostały zachowane zasadnicze założenia z przedłożenia, ale z najważniejszych zmian wykreślono jeden z artykułów odnoszący się do możliwości przeprowadzenia "testu bezstronności i niezawisłości" sędziów w stosunku do zapadłych już orzeczeń - poprawkę taką zgłosiła Solidarna Polska, której przedstawiciele krytykowali prezydencki projekt m.in. w związku z wprowadzeniem instytucji tego testu. Do projektu po poprawce Solidarnej Polski dodano także preambułę.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Eliza Olczyk
Goście: Anna Kwiecień i Marek Rutka
Data emisji: 25.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 8.06
PR24/ka
REKLAMA