Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Bańkowska: to bardzo różnorodna społeczność
- Dziś można mówić o Polkach na Litwie, że jest to bardzo aktywna dwustutysięczna społeczność, mająca więcej niż 50 szkół i gimnazjów, polskie organizacje, partię, która stara się reprezentować Polaków na różnym szczeblu, to ok. stu zespołów pieśni i tańca, rozgłośnia radiowa - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Okińczyc, działacz społeczności Polaków na Litwie. Gościem audycji była także Zenona Bańkowska, dyrektor Wspólnoty Polskiej.
2024-05-02, 10:15
Według danych MSZ, poza granicami Polski mieszka ok. 20 mln osób polskiego pochodzenia. Są to osoby, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską, ale poczuwają się do polskiego pochodzenia i związków z polskością: potomkowie emigrantów z XIX wieku i uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, którzy pozostali na Kresach lub w głębi Związku Sowieckiego, byli opozycjoniści antykomunistyczni z rodzinami i emigranci zarobkowi, którzy wyjechali z Polski po 1989 r.
Zenona Bańkowska podkreślała, że Polonia to "bardzo różnorodna społeczność". - To różne motywacje wyjazdu z kraju. Wiele z tych osób urodziło się już poza granicami Polski. To często osoby, które mają potrzebę pielęgnowania tradycji polskich, kultury, języka, społeczności, które od wielu lat prowadzą polskie szkoły, aby kolejne pokolenia mogły uczyć się języka polskiego - mówiła.
Dzień Flagi został ustanowiony w 2004 roku. 2 maja jest też obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą, ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP w 2002 r.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: Zenona Bańkowska, dyrektor Stowarzyszenia Wspólnota Polska; ambasador Czesław Okińczyc, sygnatariusz Aktu Odrodzenia Niepodległości Litwy, działacz społeczności Polaków na Litwie
REKLAMA
Data emisji: 02.05.2024
Godzina emisji: 08.35
PR24/ka/wmkor
REKLAMA