Spór na linii prezydent-rząd. Poseł PSL: Andrzej Duda zaliczył falstart

- Nie wyobrażam sobie tego, żeby prezydent komunikował się z rządem przez media społecznościowe i zaskakiwał nas różnymi informacjami. Nie tak powinno to wyglądać - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PSL Jolanta Zięba-Gzik. - Szef MSZ Radosław Sikorski powinien być stałym gościem w Pałacu Prezydenckim. Konsultować i zapowiadać swoje działania - tłumaczył Karol Karski z PiS. 

2024-05-06, 09:48

Spór na linii prezydent-rząd. Poseł PSL: Andrzej Duda zaliczył falstart
Zięba - Gzik: propozycje Andrzeja Dudy ws. dwóch szczytów nie są złe, jeśli jednak o takich kwestiach szef polskiego MSZ dowiaduje się z mediów społecznościowych i nie było to uzgadniane w UE, to chyba jest coś nie tak. Foto: Leszek Szymański/PAP

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym 1 maja oświadczeniu mówił m.in. o polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. Według niego w Polsce powinny zostać zorganizowane dwa szczyty europejskie: pierwszy UE-USA i drugi UE-Ukraina. Powiedział też, że nie wyobraża sobie, aby rząd nie uwzględnił jego stanowiska przy wyborze unijnego komisarza z Polski w nowej kadencji Komisji Europejskiej. 

"Nie wyobrażam sobie, żeby prezydent komunikował się z rządem przez media społecznościowe"

Zdaniem Jolanty Zięby-Gzik współpraca na linii prezydent-rząd jest kluczowa. - Nie ma ważniejszych spraw niż bezpieczeństwo Polski. Propozycje Andrzeja Dudy ws. dwóch szczytów nie są złe, jeśli jednak o takich kwestiach szef polskiego MSZ dowiaduje się z mediów społecznościowych i nie było to uzgadniane w UE, to chyba jest coś nie tak,  budzi to wątpliwości, jak współpraca będzie wyglądać. Mam nadzieję, że Andrzej Duda weźmie to pod uwagę, i że jest prezydentem wszystkich Polaków. Nie wyobrażam sobie tego, żeby prezydent komunikował się z rządem przez media społecznościowe i zaskakiwał nas różnymi informacjami. Nie tak powinno to wyglądać. Współpraca zależy od dwóch stron, a prezydent zaliczył pierwszy falstart - powiedziała poseł PSL.  

Natomiast Karol Karski podkreślił, że z zażenowaniem patrzy na działania rządu. - Szef MSZ Radosław Sikorski powinien być stałym gościem w Pałacu Prezydenckim. Konsultować i zapowiadać swoje działania. Prezydent zaprasza również premiera. Powinniśmy szukać porozumienia. Miała miejsce dobra wizyta premiera i prezydenta w USA, a w międzyczasie rozpętano spór o odwoływanie polskich ambasadorów - tłumaczył.   

Posłuchaj

Jolanta Zięba-Gzik i Karol Karski gośćmi Sylwii Białek (Dwie strony) 23:11
+
Dodaj do playlisty

Pod koniec rządów PiS uchwalono ustawę, która nadaje prezydentowi wpływ na obsadę kluczowych stanowisk przypisanych Polsce w Unii Europejskiej. Choć to rząd przedstawia kandydatów, ich akceptacja wymaga zgody prezydenta. Politycy Koalicji Obywatelskiej uważają, że ustawa jest niekonstytucyjna.

REKLAMA

Natomiast prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że Jacek Saryusz-Wolski będzie kandydatem partii na komisarza w Unii Europejskiej. Jednak kandydatów na unijnych komisarzy przedstawiają rządy krajów członkowskich, a nie poszczególne partie polityczne.

Więcej w nagraniu.

* * * 

Audycja: Dwie strony

REKLAMA

Prowadząca: Sylwia Białek

Goście: Jolanta Zięba-Gzik (PSL), Karol Karski (PiS)

Data emisji: 6.05.2024

Godzina emisji: 8.36

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej