Wątpliwości wokół renty wdowiej. "Musimy racjonalnie gospodarować"
- To, co ma być wprowadzone teraz, to jakaś wydmuszka - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Krystian z PiS krytykując obecne założenia renty wdowiej. - Musimy racjonalnie gospodarować pieniędzmi na pomoc socjalną, dlatego ten projekt został okrojony - tłumaczyła Barbara Oliwiecka z Polski 2050. - Do końca będziemy się zastanawiać jak zagłosujemy - dodała.
2024-07-26, 15:00
Rząd na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, przyjął kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.
Do systemu emerytalnego trzeba podejść kompleksowo - zwracała uwagę w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Barbara Oliwiecka. - Jest on dość skomplikowany i niestety nie bywa sprawiedliwy. Mam i miałam dużo pytań do renty wdowiej, bo jest grupa osób, która jest z tego wykluczona. Tak jest na przykład w przypadku samotnych kobiet, które wychowywały same dzieci. One niestety nie mogą liczyć na ten dodatek. Ale absolutnie rozumiemy problemy owdowiałych starszych osób, które zostają z dużymi rachunkami - tłumaczyła.
- Musimy racjonalnie gospodarować pieniędzmi na pomoc socjalną, żeby starczyło dla wszystkich. Dlatego ten projekt został okrojony. Tak naprawdę do końca będziemy się zastanawiać jak zagłosujemy, sytuacja jest dynamiczna, jeszcze nie wiemy jaka będzie ostateczna wersja tego projektu - podkreślała poseł Barbara Oliwiecka.
Posłuchaj
REKLAMA
Wątpliwości posła PiS
- Będziemy popierać to rozwiązanie w takiej formule, w jakiej było ono proponowane, czyli w formule świadczenia 50 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Mariusz Krystian z PiS. - To, co ma być wprowadzone teraz, to jakaś wydmuszka - ocenił. - Jest mowa o tym, że być może będzie to 25 proc. od 2027 roku, ale tylko na 1,5 roku. W związku z tym, to nie jest to, co zostało zapowiadane - argumentował.
- Podobnie jest z rentą socjalną. W tym przypadku również były zapowiedzi, że renta socjalna dla wszystkich osób niepełnosprawnych ma być podniesiona do wysokości płacy minimalnej. Dziś się okazuje, że to być może będzie wyłącznie dla osób niesamodzielnych. Nie wiemy jeszcze co to oznacza. Nie wiemy jaka to będzie wysokość - wskazywał Mariusz Krystian.
Renta wdowia jako projekt obywatelski
Obywatelski projekt renty wdowiej powstał w wyniku współpracy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego oraz z udziałem Lewicy. Zakłada on nowelizację ustawo o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz kilku innych ustaw.
Wśród założeń projektu znajduje się zapis o możliwości zachowania swojego świadczenia i powiększenia go o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku przez osobę owdowiałą. Drugą możliwością jest pobieranie renty rodzinnej po zmarłym małżonku i zachowanie 50 proc. swojego świadczenia.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ojcostwo. "Satysfakcja nieosiągalna dla mężczyzny w innych rolach"
- Piotr Jacoń: "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko" to książka o relacjach
- Polacy nie chcą wywlekać "brudów" na zewnątrz. Rozbieżność charakterów główną przyczyną rozwodów
Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. W przypadku śmierci jednego z małżonków osoba owdowiała może zachować swoje świadczenie emerytalne, lub pobierać rentę rodzinną po osobie zmarłej.
***
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Roch Kowalski
Goście: Barbara Oliwiecka (Polska 2050), Mariusz Krystian (PiS)
Data emisji: 26.07.2024
Godzina emisji: 8.36
bartos, mbl/ PR24
REKLAMA