Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. "Nie widzę możliwości powstania państwa palestyńskiego"

- Nie widzę możliwości powstania państwa palestyńskiego. Jest to nierealne ze względu na izraelską politykę. W tej chwili nie rozpatrywałbym tego w kategorii rzeczy możliwych przez najbliższych 10-15 lat - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Gorgol, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.

2024-08-06, 11:39

Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie. "Nie widzę możliwości powstania państwa palestyńskiego"
Palestyńczycy uciekający z miasta Khan Yunes . Foto: PAP/AA/ABACA

Iran i jego sojusznicy zapowiedzieli odwetowe uderzenie na Izrael, który jest przez nich oskarżany o atak, w wyniku którego zginął polityczny lider Hamasu Ismail Hanije. 

Temperaturę na Bliskim Wschodzie podniosły także poniedziałkowe wydarzenia w Iraku. Doszło do ataku na bazę wojskową Stanów Zjednoczonych w Al-Asad. Spadły na nią dwie rakiety. Rannych zostało co najmniej pięciu żołnierzy armii USA.

Posłuchaj

prof. Piotr Mickiewicz i Patryk Gorgol o sytuacji na Bliskim Wschodzie (Dwie strony) 21:53
+
Dodaj do playlisty

Komentatorzy podkreślają, że na razie nie widać perspektyw na koniec wojny pomiędzy Izraelem a Hamasem, której kolejna odsłona trwa od 7 października 2023 roku. 

Patryk Gorgol podkreślił w Polskim Radiu 24, że nie ma możliwości wprowadzenia w życie w najbliższym czasie rozwiązań politycznych, które ustabilizowałyby sytuację. 

REKLAMA

- Nie widzę możliwości powstania państwa palestyńskiego. Jest to nierealne ze względu na izraelską politykę. W tej chwili nie rozpatrywałbym tego w kategorii rzeczy możliwych przez najbliższych 10-15 lat - stwierdził ekspert. 

- Jeżeli chodzi o sam Bliski Wschód, to proszę zauważyć, że od dziesięcioleci jesteśmy w takiej sytuacji, w której mamy wzrost napięcia, a potem jego spadek. Jest to cykliczne, zależy od interesów stron, od wydarzeń, od kalkulacji - dodał gość Polskiego Radia 24.

Konflikt na Bliskim Wschodzie. "Spirala eskalacji"

Zwrócił również uwagę, że "emocjonujemy się wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, potencjalnym konfliktem pomiędzy Iranem a Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, ale jednak mamy do czynienia z konfliktem racjonalnych graczy".

- Oni mają swoje interesy, kalkulują. My nie zawsze rozumiemy te wszystkie kalkulacje i nie zawsze jesteśmy to w stanie wszystko dostrzec. Jednak konflikt regionalny nie jest ani w interesie Izraela, ani Hezbollahu, ani Iranu, nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie mamy pewną spiralę eskalacji - stwierdził Patryk Gorgol. 

REKLAMA

Gościem audycji był także prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego. Zaznaczył on, że "społeczność międzynarodowa robi wszystko, aby ten konflikt się nie rozszerzył czy nie nabrał większej intensywności". - Obecnie mamy taki stan zawieszenia, gdzie obie strony konfliktu jeszcze mają świadomość, iż nieopłacalna jest jego eskalacja. Mam nadzieję, że ten stan będzie trwał przez dłuższy okres, do momentu, w którym uda się znaleźć rozwiązanie pokojowe dla Palestyńczyków - powiedział profesor. 

- Natomiast jeżeli nie uda się znaleźć takiego rozwiązania, może dojść do sytuacji, w której wystąpi jakiś konflikt regionalny, który może zachwiać stabilnością i gospodarki, i polityki światowej - dodał ekspert.

Czytaj także:

***

Audycja: Dwie strony
Prowadząca: Agnieszka Drążkiewicz
Goście: prof. Piotr Mickiewicz (Uniwersytet Gdański), Patryk Gorgol (ekspert ds. Bliskiego Wschodu)
Data emisji: 6.08.2024
Godzina emisji: 8.35

bartos/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej