more_horiz

"Chce uderzyć w rząd i obniżyć pozycję Polski". Mariusz Gosek o wniosku szefa NIK

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 09:18
- Polska jest krajem demokratycznym, mamy instytucje państwa kontrolnego w Polsce, ba, NIK jest najwyższym ciałem kontrolnym w naszym kraju. Nad NIK kontrole sprawuje z kolei Sejm i u nas jest ład, skład i porządek jeśli chodzi o demokrację i praworządność - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek (Solidarna Polska). Gościem audycji był także Jarosław Sachajko (Kukiz’15).

W mediach pojawiła się informacja na temat wniosku, jaki Marian Banaś miał złożyć do Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli. Prezes NIK miał w nim zwrócić się o uruchomienie w Polsce procedury SIRAM. Jest to procedura, którą przeprowadza się, gdy pojawia się obawa o brak niezależności organów kontroli w kraju. 

Na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Sachajko powiedział, że dziwi się prezesowi Banasiowi, że "zajmuje się sprawami, którymi nie do końca powinien się zajmować". - Szuka różnych powodów, aby uderzyć w rząd i aby niestety również obniżyć pozycję Polski pokazując, że coś jest tutaj nie w porządku - ocenił.

"Chce obronić swoją pozycję personalną"

- Mamy bardzo dużo afer nierozliczonych, pan Marian Banaś ma piękną historię opozycjonisty i dobrze by było, aby przypomniał i sprawdził te rzeczy, które kiedyś się działy i do tej pory są nie rozliczone, związane z komuną i postkomuną - podkreślił. Jak dodał, "większość jego działań jest nakierowane na to, aby obronić swoją pozycję personalną".

Gościem rozmowy był także Mariusz Gosek, który wskazał, że "pan Marian Banaś ma niekwestionowaną piękną historię, a ta zagranica, bo teraz kolejne instytucje są ściągane do Polski, pokazują, że pan Banaś trochę się w tym pogubił". - Bo niby cóż te kontrolne instytucje międzynarodowe miały tutaj ustalać - dodał.

"U nas jest ład, skład i porządek"

- Polska jest krajem demokratycznym, mamy instytucje państwa kontrolnego w Polsce, ba, NIK jest najwyższym ciałem kontrolnym w naszym kraju. Nad NIK kontrole sprawuje z kolei Sejm i u nas jest ład, skład i porządek jeśli chodzi o demokrację i praworządność - zaznaczył.

Dodał, że "ten przyjazd jest naprawdę na szkodę dla Polski, ponieważ my ściągamy te instytucje jedna po drugiej". - W końcu ktoś naprawdę zacznie wierzyć, że tu się dzieją jakieś nieprawidłowości i praworządności faktycznie brakuje, a tak nie jest - powiedział.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:35 Dwie Strony .mp3 Mariusz Gosek: u nas jest ład, skład i porządek (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Mariusz Gosek (Solidarna Polska) i Jarosław Sachajko (Kukiz’15)

Data emisji: 10.06.2022

Godzina emisji: 08.06

jb

Zobacz także

Zobacz także