more_horiz

Krzysztof Lipiec: zadania w ramach KPO są już realizowane, te środki nam się należą

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 08:50
- Wszystkie kraje negocjowały, jednak nam kładziono największe kłody pod nogi. Mimo tego wszystkiego daliśmy temu radę i doszło do zaakceptowania naszego KPO - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (PiS). Gościem audycji był także Jarosław Rzepa (PSL).

W KPO, czyli dokumencie opisującym sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, nasz kraj wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. KE zastrzega, że wypłata pieniędzy nastąpi dopiero po wypełnieniu przez Polskę tzw. kamieni milowych, które były przedmiotem negocjacji z Brukselą. 

"Nie mam przekonania, że tak się stanie"

Na antenie Polskiego Radia 24 poseł PSL Jarosław Rzepa powiedział, że chciałby, "żeby te pieniądze jak najszybciej trafiły do polskich przedsiębiorstw i do Polaków, niestety, patrząc na tę sytuację, nie mam takiego przekonania, że tak się stanie". 

- W Senacie zaproponowaliśmy kolejny raz poprawę tej ustawy, która nie gwarantuje nam wypłaty środków - wskazał. - Widać, że była zgoda polityków PiS w trakcie wizyty pani von der Leyen, natomiast gdy wrócono do Sejmu, to wszystkie poprawki zostały odrzucone - zaznaczył.

- W moim mniemaniu to niestety może być duży problem dla wypłaty środków z KPO - ocenił. Jak dodał, "trzeba zaznaczyć, że merytoryczne KPO i zawarte w nim kamienie milowe to jest jedna sprawa, a temat związany z praworządnością wokół KPO to jest druga sprawa".

"Nam kładziono największe kłody pod nogi"

Gościem audycji był także Krzysztof Lipiec z PiS, który powiedział, że "środki w ramach KPO (...) nam się należą". - Wszystkie kraje negocjowały, jednak nam kładziono największe kłody pod nogi - ocenił. - Mimo tego wszystkiego daliśmy temu radę i doszło do zaakceptowania naszego KPO - powiedział. 

Zaznaczył jednak, że "należy być spokojnym". - Z całą pewnością te środki do nas trafią - podkreślił. Dodał, że "zadania w ramach KPO są już realizowane". - One są prefinansowanie przez polski rząd i mam nadzieję, że niebawem nastąpi takie przekonanie, że polski rząd jest rządem skutecznym - wskazał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:38 Dwie str 13.06.mp3 Krzysztof Lipiec: nam kładziono największe kłody pod nogi (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Krzysztof Lipiec (PiS) i Jarosław Rzepa (PSL)

Data emisji: 12.06.2022

Godzina emisji: 08.06

jb

Zobacz także

Zobacz także