more_horiz

Macron, Scholz i Draghi w Kijowie. Kaleta: jest obawa, że pomoc dla Ukrainy zakończy się na deklaracjach

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 09:00
- Dziś Ukraina oczekuje szybkich i namacalnych decyzji ze strony europejskich przywódców, a nie pustych deklaracji - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji był też Andrzej Grzyb z PSL-KP.

Prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premier Włoch Mario Draghi przebywali z wizytą w Kijowie. Dołączył do nich prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Zdaniem Andrzeja Grzyba z PSL-KP, dobrze że taka wizyta się odbyła, a najważniejsza w opinii polityka, była deklaracja złożona przez cztery państwa członkowskie o poparciu sprawy statusu Ukrainy jako kandydata do UE.

"Nastąpi przyśpieszenie"

- To najważniejsza sprawa, a do tego jeszcze wydaje się iż rozwiązuje się sprawa Mołdawii, która otrzyma podobny status, prawdopodobnie także Gruzja, myślę więc że nastąpi pewne przyśpieszenie w sprawie Bałkanów zachodnich. Sądzę również, że te różne alianse np. Serbii z Rosją zwróciły uwagę zwłaszcza prezydenta Francji - powiedział Andrzej Grzyb.

Jak poinformował po spotkaniu z przywódcami europejskich stolic ukraiński prezydent, politycy w Kijowie rozmawiali między innymi o koordynacji wsparcia dla Ukrainy, o powojennej odbudowie kraju, konieczności nakładania dalszych sankcji wobec Rosji oraz pomocy militarnej dla Ukraińców.

"Deklaracje na papierze"

W opinii Piotra Kalety z PiS, jest obawa że na deklaracjach i gestach się skończy, ponieważ to iż one padają, choćby te dotyczące przyśpieszenia integracji Ukrainy z UE, są rzeczami ważnymi, ale padają tylko "na papierze". Europejscy przywódcy, jak podkreślił, powinni przywieźć z Kijowa konkretną zapowiedź wsparcia finansowego czy militarnego.

- Tymczasem widzimy, że prezydent Francji deklarować może puste gesty. Najważniejsze wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami przed konferencją prasową, to jest kluczem, może wszystkiego nie wiemy. Teraz potrzebne są namacalne i szybkie czyny, pieniądze lub sprzęt oczekiwany przez obrońców Ukrainy - powiedział Piotr Kaleta z PiS.

Czytaj także:

Komisja Europejska ma dziś (17.06) ogłosić pozytywną opinię w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Pozytywna ocena będzie także dla Mołdawii, natomiast Gruzja ma otrzymać ją warunkowo. Ostateczna decyzja należy do państw członkowskich. To będzie jeden z tematów unijnego szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli.


Posłuchaj
20:58 _PR24_AAC 2022_06_17-08-07-36.mp3 Macron, Scholz i Draghi w Kijowie. Kaleta: jest obawa, że pomoc dla Ukrainy zakończy się na deklaracjach ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Piotr Kaleta z PiS i Andrzej Grzyb z PSL-KP

Data emisji: 17.06.2022

Godzina: 08:07 


Zobacz także

Zobacz także