more_horiz

Senatorowie chcą zmian w dodatku węglowym. Piotr Kaleta: nie zdają sobie sprawy z sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 08:53
- Większość senacka nie zdaje sobie sprawy z tego, że jesteśmy w nieciekawej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się tym samym do poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym. Gościem audycji "Dwie strony" był także Kazimierz Kleina z Platformy Obywatelskiej.

3 sierpnia rozpoczęło się 47. posiedzenie Senatu. Izba pracuje nad ustawą o dodatku węglowym, którą pod koniec lipca przyjął Sejm. Chodzi o trzy tysiące złotych wsparcia dla gospodarstw domowych, które są ogrzewane tym paliwem. Senatorowie zaproponowali m.in. rozszerzenie wsparcia na inne źródła ciepła.

Propozycje Senatu

Senator Kazimierz Kleina z PO powiedział, że poprawki przygotowane przez Senat są merytoryczne i naprawiają niewłaściwe zapisy. - W ustawie o dodatku węglowym proponujemy, żeby Sejm przyjął rozwiązanie, które wspiera wszystkich, bez względu na rodzaj ciepła. Uważamy, że nie można dzielić Polaków ze względu na rodzaj opału - ocenił.

- Niewiele osób zauważyło, że ustawa o dodatku węglowym zmienia także prawo bankowe. Zmienia się przepisy dot. restrukturyzacji czy przekształceń w bankach komercyjnych - dodał.

Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości jest innego zdania. Zarzucił senackiej większości, że ta nie chce wysłuchać nawet argumentów minister Anny Moskwy, której wystąpienie w Senacie zostało zaplanowane już po głosowaniu nad ustawą. - Większość senacka nie zdaje sobie sprawy z tego, że jesteśmy w nieciekawej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej. Chcemy, żeby kwestia węglowa została jak najszybciej wprowadzona z uwagi na embargo na węgiel - powiedział.

- Komisje senackie mogą pracować także wtedy, kiedy jest przerwa w posiedzeniu Senatu. Dobrze, żeby chociaż wtedy senatorowie posłuchali wystąpienia minister Moskwy, a nie teraz wprowadzali niezasadne poprawki - dodał.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
22:28 PR24 2022_08_04-08-07-42.mp3 Piotr Kaleta i Kazimierz Kleina o ustawie o dodatku węglowym (Dwie strony)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość), Kazimierz Kleina (Platforma Obywatelska)

Data emisji: 04.08.2022

Godzina emisji: 08.07

dz

Zobacz także

Zobacz także