more_horiz

"To korzyść dla transparentności i przejrzystości". Jan Mosiński o pomyśle przesunięcia wyborów

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 08:40
- Uważam, że jest to z korzyścią dla transparentności i przejrzystości wyborów i tego, aby obywatele mieli czytelną sytuację, jeżeli chodzi o kampanię wyborczą i też udział w samym głosowaniu - o przesunięciu wyborów mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS). Gościem audycji był także Maciej Konieczny (Partia Razem), który powiedział, że jest przekonany, że "bardziej chodzi tutaj o ograniczenie natury politycznej, a nie organizacyjnej".

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że konieczność przesunięcia wyborów samorządowych jest oczywista. W przyszłym tygodniu podczas posiedzenia Sejmu posłowie mogą się zająć odpowiednim projektem. Zaznaczył, że przeprowadzenie niemal jednocześnie dwóch tak dużych operacji, jak wybory parlamentarne i samorządowe, byłoby niezwykle trudne i wiązałoby się między innymi z koniecznością tworzenia osobnych komisji wyborczych.

"Ograniczenie natury politycznej"

Na antenie Polskiego Radia 24 poseł Maciej Konieczny powiedział, że "jeżeli chodzi o to zastrzeżenie, że wybory samorządowe i parlamentarne nie powinny odbywać się razem, to jestem przekonany, że bardziej chodzi tutaj o ograniczenie natury politycznej, a nie organizacyjnej". 

- Wiele krajów radzi sobie z takimi wyzwaniami i myślę, że nie przekracza to możliwości państwa polskiego, żeby takie wybory jednocześnie zorganizować - ocenił. - Domyślam się i podejrzewam, że za tym rozdzieleniem wyborów stoją racje polityczne - zaznaczył.

"Warunki pełnego komfortu"

Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił natomiast, że "nie ma tutaj żadnego podtekstu politycznego, wręcz przeciwnie - chcemy właśnie stworzyć możliwości pełnego komfortu dla obywateli w tym ważnym wydarzeniu". 

- Uważam, że jest to z korzyścią dla transparentności i przejrzystości wyborów i tego, aby obywatele mieli czytelną sytuację, jeżeli chodzi o kampanię wyborczą i też udział w samym głosowaniu - wyjaśnił. Dodał, że "nie ma też kolizji prawnej, jeśli chodzi o propozycję przesunięcia terminu wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
19:34 8.08.mp3 Jan Mosiński o pomyśle przesunięcia wyborów: to korzyść dla transparentności i przejrzystości (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Dorota Kania

Goście: Jan Mosiński (PiS) i Maciej Konieczny (Partia Razem)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 08.08

jb

Zobacz także

Zobacz także