more_horiz

Otwarcie Baltic Pipe. Poseł PiS: mamy fundamentalną zmianę, która wpisuje się w dobre tendencje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 09:30
- Jest rurociąg, są kontrakty gazowe, informacje od premiera Morawieckiego i minister Moskwy mówią wyraźnie: w tym roku będą to 3 mld m sześc. gazu, w kolejnych latach ta ilość będzie rosła - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj (PiS). W dyskusji wzięła udział również Paulina Matysiak (Razem).

We wtorek odbyła się uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe - z udziałem premiera Morawieckiego, prezydenta Andrzeja Dudy, premier Danii Mette Frederiksen, ministra do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen. 1 października 2022 r. ma ruszyć przesył gazu ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię.

Andrzej Kryj zaznaczył, że zostały podpisane kontrakty na dostawy surowca przez Baltic Pipe. - Słowa o tym, że może nie być w rurociągu gazu, są wypowiadane przez totalną opozycję, która przez lata podkreślała, że ta inwestycja nie jest potrzebna, (…) że mamy rosyjskiego, bardzo wiarygodnego dostawcę. Mamy fundamentalną zmianę, która wpisuje się w dobre tendencje, które Polska zaczęła realizować, począwszy od budowy terminalu w Świnoujściu - stwierdził.

Paulina Matysiak również zwróciła uwagę na kwestię kontraktów z dostawcami gazu. - Opinia publiczna powinna wiedzieć, że ten gaz popłynie, to jest kluczowe z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki tej inwestycji uniezależniamy się od gazu z Rosji. To może być przesłanie dla całej Europy, że należy dywersyfikować dostawców, pozyskiwać różne źródła energii, tym bardziej że po wczorajszych wydarzeniach widać, że gazu z rurociągów Nord Stream nie będzie - zaznaczyła.

Posłuchaj
20:19 PR24_mp3 2022_09_28-08-10-07.mp3 Andrzej Kryj i Paulina Matysiak o uruchomieniu Baltic Pipe (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Jako pierwsza o dwóch wyciekach gazu z gazociągu Nord Stream 1 poinformowała Szwedzka Administracja Morska. Wyciek z Nord Stream 1 został po raz pierwszy wykryty wczoraj wieczorem, godzinę po tym, jak zarejestrowano spadek ciśnienia w siostrzanym gazociągu Nord Stream 2. Gazprom odmówił komentarza w tej sprawie. Nord Stream 1 obecnie nie przesyła gazu do Europy, a Nord Stream 2 nie został uruchomiony ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

Czytaj także:

Gazociąg Baltic Pipe osiągnie pełną przepustowość prawdopodobnie miesiąc przed zaplanowanym terminem. Budowa rurociągu na terytorium Danii idzie na tyle sprawnie, że może się to stać nie 1 stycznia 2023 roku, lecz pod koniec listopada bieżącego roku. Z częściową przepustowością gazociąg będzie działał od 1 października.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Andrzej Kryj, Paulina Matysiak

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 08.10

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także