more_horiz

Kryzys energetyczny w Europie. Jan Mosiński: rynek gazu jest w Polsce stabilny

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 09:45
- Jeżeli chodzi o rynek gazu, Polska jest zabezpieczona, nasze magazyny są zapełnione, mamy rozpoczęte tłoczenie przez Baltic Pipe, zasilamy gazoport w Świnoujściu - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (PiS), który dyskutował z Jarosławem Rzepą (PSL).
Terminal LNG w Świnoujściu. To tu docierają dostawy skroplonego gazu z USA
Terminal LNG w Świnoujściu. To tu docierają dostawy skroplonego gazu z USAFoto: materiały prasowe polskielng.pl/

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał we wtorek w mediach społecznościowych, że oczekuje od prezesa Tauron PE natychmiastowego wycofania się z nieakceptowalnej, zdaniem wicepremiera, decyzji dot. wypowiadania umów na gaz. Władze spółki tłumaczą, że decyzja spowodowana jest niestabilną sytuacją na międzynarodowym rynku gazu, wywołaną rosyjską agresją na Ukrainę.

"Należy ważyć słowa"

Jak podkreślił Jan Mosiński, stanowisko Jacka Sasina zamyka sprawę. - To powinno wpływać na stabilizację rynku, ale i być sygnałem dla prezesów spółek energetycznych, że należy ważyć słowa, jeśli chce się komunikować działalność spółki. Sytuacja ze spółką Tauron jest jednostkowa, jestem spokojny, jeśli chodzi zarówno o zasoby węgla dla odbiorców indywidualnych, jak i o zasilanie gospodarstw domowych gazem (…). Rynek gazu jest stabilny. Podobnie z węglem - tu wąskim gardłem jest kwestia transportu, ale myślę, że po rozmowach z samorządami ta kwestia została rozwiązana, odbiorcy końcowi powinni być spokojni - stwierdził gość audycji.

Jarosław Rzepa ocenił z kolei, że mamy do czynienia z nieuprawnioną grą rynkową spółek, które próbują wykorzystać sytuację na rynku gazu, maksymalizować zysk. - Źle się stało, że taki sygnał poszedł do odbiorców. Nie podzielam też spokoju rozmówcy, jeśli chodzi o ilość gazu, mimo wszystko obawiam się, że przez Baltic Pipe popłynie za mało surowca, żeby nasza gospodarka była bezpieczna tej zimy. Bilans jest nieubłagany - stwierdził poseł.

Posłuchaj
22:21 PR24_mp3 2022_10_19-08-06-36.mp3 Jan Mosiński i Jarosław Rzepa o rynku gazu w Polsce (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Jan Mosiński, Jarosław Rzepa

Data emisji: 19.10.2022

Godzina emisji: 08.06

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także