Prof. Krysiak o cenach energii: gdy zawodzą mechanizmy rynkowe, musi interweniować państwo
Podmioty wrażliwe i samorządy będą mogły korzystać z obniżonej, sztywnej taryfy na prąd, do 100 proc. zużycia energii elektrycznej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. O polityce energetycznej rządu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Schumana).
2022-10-13, 16:45
Podmioty wrażliwe i samorządy będą mogły korzystać z obniżonej, sztywnej taryfy na prąd do 100 proc. zużycia energii elektrycznej - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
"Na skutek naszej presji Unia Europejska odchodzi od sztywnego założenia, że ta taryfa, nazywamy ją taryfą "C", musi być obniżona tylko do poziomu 80 proc. zużycia. Mogę dziś powiedzieć, że według wszelkiego prawdopodobieństwa, informacji które mamy, nie będziemy stosować tego limitu. Komisja Europejska narzuciła taki limit, 80 proc., ale my go znosimy. W to miejsce wejdzie wymóg przedstawienia planu oszczędności" - powiedział premier.
Prof. Zbigniew Krysiak zaznaczył, że ceny surowców energetycznych na światowych rynkach nie odzwierciedlają rzeczywistych kosztów ich wytworzenia. - W sytuacji, gdy zawodzą mechanizmy rynkowe, musi wchodzić państwo. Bardzo często obserwowaliśmy, jak te mechanizmy zawodzą w sytuacjach kryzysowych - podkreślał.
- To także skutek dominacji monopoli czy oligopoli, przykładem jest wzrost cen gazu, gdy jego producenci korzystają z sytuacji, dyktując ceny. Koszt wydobycia nie wzrósł na tyle, by ceny surowca wzrosły kilkukrotnie. Podobnie jest z ropą naftową. To pokazuje, że potrzebna jest rola państwa czy organizacji międzynarodowych, ponieważ o normalnym rynku możemy mówić wtedy, gdy ceny wynikają z kosztów produkcji czy godziwej marży. Obecnie zyski tych firm wzrosły nawet czterokrotnie - przypominał gość audycji.
REKLAMA
Posłuchaj
- Specjalna taryfa na prąd dla przedsiębiorców. Buda: takich rozwiązań nie było od czasu wejścia do UE
Rada Ministrów zajmie się ustawą dotyczącą dystrybucji węgla przez samorządy. Mają one pomagać w sprzedaży tego surowca gospodarstwom domowych, posiadającym piece węglowe. Rząd ustalił cenę interwencyjną za tonę węgla na poziomie 1,5 tysiąca złotych. W Otwocku pod Warszawą premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotkali się w tej sprawie z prezydentami, burmistrzami i wójtami.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Zbigniew Krysiak
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 15.33
REKLAMA
PR24/ka/kor
REKLAMA