Plan Marshalla dla Ukrainy. Poseł PiS: Europa powinna podejmować szybkie i skuteczne działania
- Liderem na rzecz pomocy Ukrainie jest w Europie Polska, a premier Morawiecki i prezydent Duda niejednokrotnie zwracali uwagę na to, by sankcje wobec Rosji były jak najbardziej dotkliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Gawęda z PiS. Gościem audycji był też Wojciech Konieczny z Polskiej Partii Socjalistycznej.
2022-10-25, 09:39
Premier Mateusz Morawiecki weźmie w Berlinie udział w Międzynarodowej Konferencji Eksperckiej o rekonstrukcji i modernizacji Ukrainy. W konferencji wezmą udział przedstawiciele rządów państw zaangażowanych we wsparcie Ukrainy oraz organizacji pozarządowych, środowisk eksperckich i akademickich, a także sektora prywatnego. Konferencja odbędzie się pod auspicjami Grupy G7 oraz Komisji Europejskiej. Jak Europa powinna pomagać? O tym mówili goście PR24.
"Polska jest liderem"
- Europa powinna być jeszcze bardziej solidarna, mówić jednym językiem, ale i podejmować szybie i skuteczne działania. Polska jest liderem w pomocy dla Ukrainy nie tylko w postaci przyjmowania uchodźców, reszta powinna brać z nas przykład. Przypomnę, że jesteśmy zaangażowani też militarnie w pomaganie, a polskie Pioruny są dla Rosji najbardziej dotkliwą bronią i to że nie opanowała ona przestrzeni powietrznej to również wielka zasługa Polski. Europa nie może natomiast tak opieszale podejmować decyzji, restrykcje co do Rosji za wywołanie wojny powinny zapadać dużo szybciej - mówił Adam Gawęda z PiS.
Z kolei w opinii Wojciecha Koniecznego z Polskiej Partii Socjalistycznej, to jak daleko powinna pójść pomoc Europy dla Ukrainy, zależeć powinno od tego, jak będzie przebiegać wojna. - Na razie ciągle trzeba pomagać głównie militarnie, mamy mobilizację po stronie Rosji, jeżeli rzeczywiście te 150 tysięcy żołnierzy Rosja jest w stanie rzucić na front, to aspekt militarny jest najważniejszy. Dobrze, że myśli się też o tym co po wojnie, Ukraina nie ma teraz normalnej gospodarki, pomoc Europy i świata jest niezbędna, by podtrzymać możliwości bronienia się. Odbudowa będzie możliwa jeśli zapanuje stabilny pokój - powiedział senator.
Uczestnicy spotkania w Berlinie będą dyskutować o proponowanych formach wsparcia Ukrainy w jej odbudowie oraz transformacji, przy uwzględnieniu toczących się działań wojennych. W programie konferencji znalazły się panele dyskusyjne poświęcone, między innymi, finansowaniu wysiłków rekonstrukcyjnych, wykorzystaniu historycznych doświadczeń Planu Marshalla dla Europy czy zrównoważonemu rozwojowi ukraińskiej gospodarki.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Dwie strony"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Adam Gawęda (PiS) i Wojciech Konieczny (PPS)
Data emisji: 25.10.2022
REKLAMA
Godzina: 08:07
REKLAMA