Powstanie Rada ds. Bezpieczeństwa Strategicznego? Drabek: istotne jest stabilne zarządzanie spółkami Skarbu Państwa
- Wojna prowadzona przez Putina to nie tylko wojna konwencjonalna, ale też działania w przestrzeni gospodarczej. Używane są tutaj głównie elementy z energetyką, pamiętajmy też o potężnej machinie dezinformacyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Drabek (Prawo i Sprawiedliwość), który dyskutował ze Stefanem Krajewskim (Polskie Stronnictwo Ludowe).
2022-10-26, 09:45
Powołania Rady do spraw Bezpieczeństwa Strategicznego chcą posłowie PiS. W Sejmie złożyli projekt ustawy w tej sprawie, który zakłada, że nowa Rada ma zajmować się pięcioma spółkami o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu. Są to: PERN, Orlen, PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin. Zgodnie z założeniami projektu opinia Rady byłaby wiążąca przy powoływaniu członków rad nadzorczych i organów zarządzających tych spółek.
"Długofalowe programy i strategie"
Przemysław Drabek wyjaśniał, że chodzi o zabezpieczenie spółek w trudnej sytuacji, jaką mamy obecnie na świecie. - Mówimy o pięciu podmiotach, graczach zarówno na rynku polskim, jak i europejskim, którzy mają zadania pozabiznesowe - nie tylko generować zysk zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych, ale z drugiej strony dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków, abyśmy mieli dostęp m.in. do paliwa, gazu czy leków. Chodzi o to, aby osoby zarządzające tymi spółkami mogły realizować długofalowe programy i strategie. Istotne jest stabilne zarządzanie tymi spółkami, i to, by bez powodu nie przerywać kadencji osób nimi kierujących - zaznaczył poseł.
"Nie można cementować spółek poprzez powołanie rady"
Stefan Krajewski krytycznie odniósł się do tej koncepcji. - Tej rady nie powoływano w momencie kluczowej decyzji połączenia Orlenu z Lotosem, powołuje się ją, kiedy kończy się kadencja Sejmu, a rząd Prawa i Sprawiedliwości widzi, że sondaże nie są sprzyjające, zaufanie do rządu jest coraz niższe. Nie można cementować tego poprzez powołanie rady, która nie będzie do odwołania. Chodzi o mądre zarządzanie spółkami, by służyły one Polakom, ale dziś to powoływanie nowych instytucji, kiedy Polacy zastanawiają się, jak poradzą sobie z cenami paliwa, energii. Potrzeba więcej skupienia na tym, czym żyje Polska, a nie tylko na tym, czym żyje PiS - podkreślił gość audycji.
Posłuchaj
Z projektowanej noweli wynika, że kadencja organów nadzorczych i organów zarządzających PERN, Orlenu, PSE, Gaz-Systemu oraz Polfy jest wspólna i trwa pięć lat. "Odwołanie członków organów nadzorczych oraz odwołanie i zawieszenie w czynnościach członków organów zarządzających spółek (...) może nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego" - napisano w projekcie.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadzący: Eliza Olczyk
Goście: Przemysław Drabek i Stefan Krajewski
REKLAMA
Data emisji: 26.10.2022
Godzina emisji: 08.06
PR24/ka/kor
REKLAMA