more_horiz

Niemiecka polityk krytykuje ochronę polskich granic. Kwiecień: zaproszenie migrantów doprowadziło już do wielu nieszczęść

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:20
Wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt skrytykowała zawracanie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Jak skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Kwiecień (PiS), "bezmyślne i bezrefleksyjne zaproszenie migrantów doprowadziło już do wielu nieszczęść na terenie całej Europy". Gościem audycji był także Krzysztof Paszyk (PSL).
Niemiecka polityk krytykuje ochronę polskich granic. Kwiecień: zaproszenie migrantów doprowadziło już do wielu nieszczęść
Niemiecka polityk krytykuje ochronę polskich granic. Kwiecień: zaproszenie migrantów doprowadziło już do wielu nieszczęśćFoto: Twitter/Straż Graniczna

Niemiecka polityk uderzyła w pracę polskich służb - To nie jest zgodne z prawem europejskim i naszymi wartościami - powiedziała wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland.

Do tego komentarza odnieśli się goście Polskiego Radia 24 - Anna Kwiecień (PiS) oraz Krzysztof Paszyk (PSL). Jak oceniła polityk z Prawa i Sprawiedliwości, taką wypowiedź należy zignorować, ponieważ nie jest ona odpowiedzialna. Dodała też, że słowa Niemki świadczą o braku wiedzy na temat strefy Schengen oraz tego, jakie zadania mają państwa, na których terenie przebiega granica. - My mamy obowiązki w stosunku do obywateli polskich, jak i do innych osób, które mieszkają w państwach unijnych. I my wywiązujemy się z naszych obowiązków znakomicie - powiedziała.

Anna Kwiecień odniosła się także do polityki otwartości wobec migrantów, którą prowadziła była kanclerz Niemiec Angela Merkel. - Ona de facto złamała przepisy dotyczące strefy Schengen i mam nadzieję, że kiedyś odpowie przed trybunałem za to, co zrobiła Europie i Niemcom. Do nich kiedyś dotrze, że bezmyślne i bezrefleksyjne zaproszenie migrantów doprowadziło już do wielu nieszczęść na terenie całej Europy. Niemcy chcą zafundować to innym państwom, by zejść z ostrza krytyki własnego narodu - podkreśliła.

Niemiecka polityk uderza w ochronę polskich granic

Z kolei w ocenie Krzysztofa Paszyka "przede wszystkim wypowiedz ważnego polityka niemieckiego jest powodem do wielkiego zmartwienia, ponieważ potwierdza psujące się relacje-polsko niemieckie". Jak dodał, kto sieje wiatr, ten zbiera burzę w dyplomacji. - Ja będę obstawał przy swoim. Ze strony ważnych polskich polityków od dwóch lat są prowadzone ostre ataki na polityków niemieckich. Także na suwerenne decyzje w różnych kwestiach. Niektóre były bardzo złe i one zasługują na krytykowanie, ale my mamy taką systemową niechęć do Niemców w wykonaniu polityków PiS. Dlatego niestety będą pojawiać się reakcje - ocenił.

Gość audycji zaznaczył ponadto, że powinniśmy żyć dobrze z naszymi sąsiadami. Podkreślił, że ta zasada jest łamana w stosunku do Niemiec. - To są moje krytyczne refleksje - Niemcy są wykorzystywane przez Prawo i Sprawiedliwość do robienia wewnętrznej, krajowej polityki i do szukania kolejnego sposobu do tego, żeby spadające sondaże lawirować. To nie robi nam dobrze, a te efekty są najlepszym przykładem - skomentował, podkreślając, że "wróg jest dzisiaj jeden". - On jest na Kremlu, a nie w Berlinie, Paryżu czy innych europejskich stolicach - wskazał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:36 PR24_mp3 2022_11_08-08-07-01.mp3 Anna Kwiecień oraz Krzysztof Paszyk o krytyce wiceprzewodniczącej Bundestagu nt. zawracania migrantów przez Polskę ("Dwie strony"/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadząca: Dorota Kania

Goście: Anna Kwiecień (PiS) oraz Krzysztof Paszyk (PSL)

Data emisji: 08.11.2022 r.

Godzina emisji: 08.06

ng//PAP/pp

Zobacz także

Zobacz także