more_horiz

Przekazanie niemieckich patriotów Polsce. Marta Kubiak: odnoszę wrażenie, że to decyzja wizerunkowa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:00
- Odnoszę wrażenie, że decyzja o przekazaniu patriotów jest decyzją wizerunkową. Ponoć nie była konsultowana w Niemczech z Bundestagiem - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak z PiS. Gościem audycji był także Tomasz Szymański z PO.

- Podczas dzisiejszej rozmowy z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht ponownie przekonywałem do rozstawienia wyrzutni Patriot na Ukrainie. Minister zadeklarowała, że przedstawi tę kwestię w ramach rządu. Liczę na poparcie - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz BłaszczakW ubiegłą środę Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Według niego "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy".

Patrioty dla Polski

Tomasz Szymański z Platformy Obywatelskiej wskazał w Polskim Radiu 24 na pierwsze reakcje Mariusza Błaszczaka po propozycji przekazania broni Polsce. - Pan minister Błaszczak początkowo na propozycję Niemiec zareagował spontanicznie i uznał tę decyzję za dobrą. Podziękował jednocześnie za taką propozycję. Kluczowa jest suwerenność Polski i bezpieczeństwo granic - powiedział.

- Należy pamiętać, że patrioty są skomplikowanymi urządzeniami. Nie można porównywać ich do wyrzutni HIMARS. Szkolenie na urządzeniach Patriot trwa od kilkunastu miesięcy do dwóch lat - dodał.

Marta Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości oceniła, że decyzja o przekazaniu baterii Patriot była próbą przykrycia niewielkiej pomocy, jakiej Niemcy udzieliły Ukrainie. - Odnoszę wrażenie, że decyzja o przekazaniu patriotów jest decyzją wizerunkową. Ponoć nie była konsultowana w Niemczech z Bundestagiem. Pani minister w pewnym sensie wyszła przed szereg - oceniła.

- Niemcy chcą przykryć to, że od samego początku wojny na Ukrainie dużo mówią, ale za tym nie idą czyny. Pamiętamy różne deklaracje, które nie zostały zrealizowane. Oczekiwałabym większej pomocy Ukrainie, a nie tylko pustych obietnic - podkreśliła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
21:52 PR24_mp3 2022_12_01-08-05-56.mp3 Marta Kubiak i Tomasz Szymański m.in. o przekazaniu Patriot Polsce (Dwie strony)

* * *

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki

Goście: Marta Kubiak (PiS), Tomasz Szymański (PO)

Data emisji: 01.12.2022

Godzina emisji: 08.05

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także