more_horiz

"Wojna wpływa na świat gospodarki". Grzegorz Lorek o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 09:39
- Dopóki nie zakończy się wojna na Ukrainie, Europa i świat nie wrócą do rozwoju gospodarczego sprzed tego konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek z PiS. Gościem audycji była też Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050.

Poseł Platformy Obywatelskiej Artur Łącki twierdzi, że gdy tylko jego ugrupowanie dojdzie do władzy, to wszystkie rynki zobaczą zmianę i nastąpi spadek wszystkich cen. - Spadek inflacji, mniej zapłacimy za żywność, energię czy paliwo, wystarczy, że wygramy wybory - powiedział na antenie TVP Info. Te słowa komentowali goście PR24.

- Nie żartowałabym z tematu inflacji, bo jest on dotkliwy dla naszych portfeli, dla kupców, przedsiębiorców. Sytuacja w gospodarce jest bardzo niekorzystna i trzeba szukać wszelkich sposobów, by ją poprawiać, a nie pogarszać. Rynki międzynarodowe, o których mówił Artur Łącki, mają o tyle znaczenie, że nastroje międzynarodowe rzutują na złotego i oprocentowanie naszego długu - wyjaśniła Paulina Hennig-Kloska.

"Skoki inflacyjne"

W opinii Grzegorza Lorka nie ma prostego sposobu na inflację, a niedawny upadek rakiety na terytorium Polski, pokazał istotne skoki inflacyjne. - Mieliśmy zawirowania na rynkach finansowych, a chwilę po reakcji polskiego rządu, gwałtowne podniesienie wartości złotówki. To pokazuje wyraźnie, jak wojna wpływa na świat gospodarki i jak postawa rządu może uspokoić rynki - powiedział polityk PiS.

RPP zdecydowała na ostatnim posiedzeniu o utrzymaniu stóp procentowych. Tym samym do końca 2022 r. główna stawka będzie wynosić 6,75 proc. W komunikacie rady po ogłoszeniu decyzji sporo miejsca zostało poświęcone wysokiej inflacji. W najbliższych miesiącach pozostanie wysoka. Inflacja w Polsce w listopadzie obniżyła się do 17,4 proc. z 17,9 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej.

Posłuchaj
20:31 PR24_mp3 2022_12_08-08-06-57.mp3 "Niedawny upadek rakiety na terytorium Polski pokazał istotne jej skoki". Lorek (PiS) o inflacji ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Grzegorz Lorek (PiS) i Paulina Hennig-Kloska (Polska 2050)

Data emisji: 08.12.2022

Godzina: 08:06  

Zobacz także

Zobacz także