more_horiz

Projekt zmian ordynacji wyborczej. Poseł PiS: mężowie zaufania wpłyną na transparentność wyborów

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 09:30
- Jedną ze zmian, jaką proponujemy, jest wprowadzenie mężów zaufania, którzy wpłyną na transparentność wyborów - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Król z PiS. Gościem audycji była też Urszula Pasławska z PSL.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Według autorów rozwiązania mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi m.in. o zwiększenie dostępu do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości.

- Każde działanie, które ma zwiększyć frekwencję w wyborach, jest warte rozpatrywania i dyskusji, ale wolałabym popatrzeć na problem całościowo. Są obwody, które są przepełnione, gdzie do lokali wyborczych tworzą się długie kolejki, i należałoby również i na to zwrócić uwagę. Wątpliwości budzi to, że zmiany mają zajść na niecały rok przed wyborami, będziemy pracować nad projektem i zgłaszać poprawki - mówiła Urszula Pasławska z PSL.

"Transport na koszt wojewodów"

Zdaniem Piotra Króla z PiS nie jest zaskoczeniem atak opozycji w związku z pomysłem rządzących. - W tej chwili, zgodnie z Kodeksem wyborczym, stałe obwody głosowania powinny obejmować od 600 do 4 tys. wyborców, my proponujemy, by tam, gdzie głosować może już 200 osób, ten obowiązek był. Chcielibyśmy, aby nie trzeba było z jednej małej wsi dojeżdżać, by oddać głos. Chcemy też ułatwień dla osób powyżej 60. roku życia, czyli zorganizowania na koszt wojewodów transportu - mówił.

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Marek Ast. Jak wyjaśnił, to do marszałek Sejmu należy decyzja, kiedy projekt będzie procedowany. - Czy pierwsze czytanie odbędzie się już na najbliższym posiedzeniu Sejmu (11-13 stycznia - PAP), to trudno mi jest przesądzać, ale też tego nie wykluczam. Takie zmiany wyborcze, jeśli mamy rok wyborczy, lepiej byłoby, żeby zostały uchwalone jak najszybciej - wskazał Marek Ast.


Posłuchaj
20:28 PR24_mp3 2022_12_27-08-08-33.mp3 Projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Król (PiS): mężowie zaufania wpłyną na transparentność wyborów ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Piotr Król (PiS) i Urszula Pasławska (PSL)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina: 08:08 


PR24/IAR/PJ/kor

Zobacz także

Zobacz także