more_horiz

Sebastian Kaleta: jesienią chcemy powrócić do reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 20:31
- Mam nadzieję, że wrócimy do tego, co obiecywaliśmy Polakom, bo rzeczywiście oczekiwania i aspiracje naszych wyborców względem jakości sądownictwa są bardzo wysokie i możemy je wypełnić tylko podejmując odważne kroki reformatorskie - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta.
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: PR24/AK

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. Komisja Europejska zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Do 16 sierpnia Polska ma potwierdzić, czy zastosuje się do orzeczeń TSUE. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

shutter tsue free 1200.jpg
"Zastępowanie prawa polityką i ideologią". Prof. Gontarski o działaniach TSUE

Czytaj również:

"Reforma nie została przeprowadzona"

Gość PR24, pytany o spór między Polską a Komisją Europejską w sprawie reformy sądownictwa w Polsce, stwierdził, że zdaniem jego i jego partii "reforma sądownictwa nie została w Polsce przeprowadzona". Jego zdaniem najpierw spowodowały to weta prezydenta Andrzeja Dudy, później - wprowadzenie zastępczo ustaw prezydenckich, a w końcu zawieszenie reformy po objęciu sterów rządu przez Mateusza Morawieckiego, który postanowił rozmawiać na ten temat z Komisją Europejską.

Zdaniem Sebastiana Kalety rozmowy ze strony Polski były prowadzone w dobrej wierze, zaś Komisja Europejska działała w złej wierze. - Mam nadzieję, że (...) wrócimy do tego, co obiecywaliśmy Polakom, bo rzeczywiście (...) oczekiwania i aspiracje naszych wyborców względem jakości sądownictwa są bardzo wysokie i możemy je wypełnić tylko podejmując odważne kroki reformatorskie. I mam nadzieję, że jesienią tego roku do takich kroków w końcu przystąpimy - mówił Sebastian Kaleta.

"Nie możemy ulegać szantażowi"

1200, TSUE free.jpg
Filip Kaczyński: nie może być tak, że wypłata środków z UE jest blokowana z powodów politycznych

Pytany o to, co Polska powinna zrobić do tego czasu, stwierdził, że przede wszystkim nie możemy działać pod presją organów europejskich, bo w tej sprawie UE po prostu nie ma kompetencji i nie może niczego od Polski żądać. Jak podkreślił, w tej kwestii "argumenty natury prawnej są po naszej stronie".

- Jako że Unia Europejska żadnych podstaw prawnych do oczekiwań w tym obszarze nie posiada, my nie możemy ulegać jakimkolwiek naciskom, choćby były to naciski również związane z szantażem finansowym. Solidarna Polska w ubiegłym roku przestrzegała, że uleganie w negocjacjach, brak korzystania z narzędzi, które posiadamy, czyli narzędzia weta, powoduje, że na pewnym etapie, kiedy już tego narzędzia będziemy pozbawieni, Unia Europejska przystąpi do ofensywy. I właśnie jesteśmy świadkami tej ofensywy, przed którą przestrzegaliśmy - podkreślił Sebastian Kaleta.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:25 PR24_mp3 2021_07_27-19-06-01_Kaleta.mp3 Sebastian Kaleta o reformie sądownictwa ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan Rzeczy"
Prowadzi: Michał Wróblewski
Gość: Sebastian Kaleta (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 19.06

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem