X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czym jest inflacja i jakie są jej przyczyny? Dr Szołucha wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 19:54
- Inflacja przede wszystkim powoduje gwałtowne, realne ubożenie społeczeństwa, bo wprowadza niepewność i destabilizuje cały system gospodarczy. W naszym konkretnym przypadku może ona zniweczyć sporą część dorobku ostatnich lat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marian Szołucha, ekonomista.   
W listopadzie inflacja doszła do 7,7 proc.
W listopadzie inflacja doszła do 7,7 proc.Foto: Shutterstock/Denys Kurbatov

Jak poinformował w listopadzie GUS - inflacja doszła do 7,7 proc. Od 2001 r. nie była ona jeszcze nigdy tak wysoka. Dr Marian Szołucha był w audycji pytany o przyczyny jej wzrostu. Jak tłumaczył - wpływ mają na to zjawisko zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. 

Czym jest inflacja i jakie są jej przyczyny?

- Zewnętrzne są oczywiste. Inflacja nie występuje tylko w Polsce - podkreślił ekspert. - W ubiegłym roku wiele krajów, aby ratować gospodarkę i nie doprowadzić do utraty płynności, wydrukowało pieniędzy tak dużo, że inflację można nazwać ceną za to, że przez kryzys okołocovidowy przeszliśmy względnie suchą nogą, że nie zrujnował fundamentów naszej gospodarki - mówił specjalista, wskazując, że powodem nie była sama pandemia, a wprowadzone przez poszczególne rządy obostrzenia. 

Istotnym czynnikiem - tłumaczył gość PR24 - są rosnące ceny surowców, a także "pozrywane i składane na nowo łańcuchy dostaw międzynarodowych". Wpływ na sytuację ma również "europejska polityka klimatyczna na czele z osłabionym systemem spekulacyjnym". Inflacja jest "importowana do Polski" też przez kursy walut oraz "ogólne przeregulowanie wynikające z krajowego i europejskiego ustawodawcy". Jak wyjaśnił rozmówca, w ostatnim czasie pojawiły się także poprawki, "które obciążają konsumpcję". Wymieniając czynniki wewnętrzne doktor zwrócił uwagę na epidemie wśród zwierząt hodowlanych i "nierównowagę pomiędzy wzrostem wynagrodzeń a wzrostem wydajności pracy".

"Inflacja to zło"

Ekspert stanowczo podkreślił, że "inflacja to zło". - Jest całkiem sporo, jak na poziom infantylizmu tej tezy, osób mówiących, że inflacja nieodłącznie towarzyszy wzrostowi gospodarczemu i im ten wzrost jest bardziej dynamiczny, tym i ona jest wyższa. To nieprawda - ocenił. - Jeżeli wzrost gospodarczy jest oparty na zdrowym fundamencie, jeśli powoduje go wzrost podaży, a on kolei wynika z rosnącej efektywności pracy, kapitału, ziemi itd., to wzrostowi gospodarczemu może towarzyszyć, a nawet powinna - niewielka co prawda - deflacja, a jeśli nie, to ceny powinny przynajmniej pozostawać stabilne - tłumaczył.

Ekonomista wyjaśnił także, dlaczego uważa inflację za zło. - Przede wszystkim powoduje gwałtowne, realne ubożenie społeczeństwa, bo wprowadza niepewność i destabilizuje cały system gospodarczy - wyjaśnił. - W naszym konkretnym przypadku może ona zniweczyć sporą część dorobku ostatnich lat. Dorobku milionów pracujących Polaków, naszych przedsiębiorstw, ale także rządu. Inflacja to czynnik, w którym upatruję także potencjalny powód perturbacji na scenie politycznej - przestrzegał rozmówca.

Posłuchaj
21:16 _PR24_AAC 2021_12_03-19-06-34.mp3 Dr Marian Szołucha o inflacji. ("Stan rzeczy")

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

Czytaj także:
giełda makler 1200.jpg
Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji

***

Audycja: Stan rzeczy 

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz 

Gość: dr Marian Szołucha, ekonomista

Data emisji: 3.12.2021

Godz. emisji: 19.06

jbt

Czytaj także

Ceny paliw, gazu i energii elektrycznej idą w dół. Tarcza antyinflacyjna przyniesie wszystkim spore oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:45
Tarcza antyinflacyjna składa się z sześciu elementów, wśród których dominują obniżki cen nośników energii. Paliwa silnikowe, gaz, energia elektryczna będą tańsze dzięki maksymalnemu obniżeniu podatków. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły rządowej propozycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza antyinflacyjna. Karpiński: obniżenie podatku pozytywnie wpłynie na rachunki podstawowe

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 15:26
- Obniżenie podatku wpłynie pozytywnie na rachunki podstawowe i tym samym zapewne korzystnie wpływie na rozwój zarówno sektora turystycznego, jak i pozostałych sektorów gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki. 
rozwiń zwiń