more_horiz

Armia rosyjska coraz częściej zabija dziennikarzy wojennych. Grzywaczewski: są zagrożeniem dla kremlowskiego reżimu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 20:10
- W tym momencie Rosja celowo zaczęła zabijać dziennikarzy, stali się oni celem dla wojsk rosyjskich. Celem tej inwazji jest zabijanie prawdy, w związku z tym dziennikarze, którzy raportują o zbrodniach dokonywanych przez rosyjskich bandytów, są zagrożeniem dla kremlowskiego reżimu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski (publicysta, TVP World).      
Grzywaczewski: zagraniczni dziennikarze są zagrożeniem dla kremlowskiego reżimu
Grzywaczewski: zagraniczni dziennikarze są zagrożeniem dla kremlowskiego reżimu Foto: PAP/DSNS

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała we wtorek rano, że na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zginęło 3 dziennikarzy, a co najmniej 35 zostało poszkodowanych. Tragiczny bilans jest już niestety większy. Telewizja FOX News podała, że wczoraj we wsi Horenka, pod Kijowem, zginął operator kamery Pierre Zakrzewski, a ranny został reporter stacji Benjamin Hall.

W ocenie Tomasza Grzywaczewskiego tego typu działania armii rosyjskiej będą "coraz częstsze". - O ile zawód dziennikarza wojennego jest obarczony bardzo dużym ryzykiem, (...) o tyle nie ma tutaj wątpliwości, że po prostu dziennikarze stają się celem samym w sobie.  

Wg korespondenta TVP World, to nie jest przypadek, że rosyjskie wojska otwierają ogień z broni maszynowej do samochodów oznaczonych napisami "PRESS". 

- Zabójstwa dziennikarzy na Ukrainie wpisują w długą listę zbrodni wojennych Putina. To ma pokazać światowej opinii publicznej, że nikt nie jest bezpieczny, nie są bezpieczni również zagraniczni korespondenci ogromnych mediów - dodał.

Wiadomość dla USA 

Gość audycji stwierdził, że ostrzeliwanie przez rosyjskie wojska dziennikarzy śledzących sytuację na Ukrainie to również sygnał wysyłany w stronę Amerykanów.

- To pokazywanie Waszyngtonowi, że dzisiaj amerykańscy obywatele będą po prostu mordowani. Z jednej strony jest to element terroru, zastraszania środowiska dziennikarskiego, ale z drugiej strony to pokazanie światowej opinii publicznej, że dzisiaj Rosja nikogo i niczego się nie boi. Do wszystkiego jest gotowa się posunąć - zaznaczył. 

Posłuchaj
13:16 PR24_mp3 2022_03_17-19-06-08.mp3 Tomasz Grzywaczewski o ofiarach wojny na Ukrainie ("Stan rzeczy")

 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Tomasz Grzywaczewski (publicysta, TVP World) 

Data emisji: 17.03.2022

Godzina emisji: 19.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem