more_horiz

Gac: Polska ostrzegała przed tym, jak Rosja traktuje energetykę, Zachód nie słuchał

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 19:37
Polska wskazywała, że Rosja traktuje surowce jako przedłużenie polityki zagranicznej, kraje Zachodu i UE nie bardzo chciały słuchać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy".
Dr Karol Gac: Polska od dawna wskazywała, że Rosja traktuje surowce jako przedłużenie polityki zagranicznej, że to nie ma nic wspólnego z ekonomią. Problem w tym, że nie bardzo Unia Europejska czy państwa Europy Zachodniej chciały tego słuchać
Dr Karol Gac: Polska od dawna wskazywała, że Rosja traktuje surowce jako przedłużenie polityki zagranicznej, że to nie ma nic wspólnego z ekonomią. Problem w tym, że nie bardzo Unia Europejska czy państwa Europy Zachodniej chciały tego słuchaćFoto: PR24

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa jest w Brukseli, gdzie wzięła udział w nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów energetyki państw UE. Przedstawiła tam m.in. polską propozycję sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez tzw. "rosyjski ETS". - Ta opłata miałaby zależeć w wysokości od procentu uzależnienia się od surowców rosyjskich, mechanizm miałby mobilizować tempo derusyfikacji - mówiła.

Dr Karol Gac stwierdził, że trzeba wziąć pod uwagę zróżnicowanie stopnia zależności europejskich państw od rosyjskich surowców. - Nie wydaje mi się, żeby ten konsensus był tak szybko możliwy do osiągnięcia - ocenił. Wskazał na niechęć Węgrów wobec sankcji na import gazu czy ropy z Rosji, na "niejednoznaczną politykę Berlina czy Paryża" oraz różnice, jeśli chodzi o to gdzie "znajdują się" poszczególne kraje UE w kwestii energetyki.

 Czytaj także:

Dr Gac: Polska wykazała się zapobiegliwością

Odniósł się też do kwestii bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. - Polska wykazała się pewną zapobiegliwością i przygotowała się na to, co teraz miało miejsce, czyli "zakręcenie kurka z gazem". Polska od dawna wskazywała, że Rosja traktuje surowce jako przedłużenie polityki zagranicznej, że to nie ma nic wspólnego z ekonomią. Problem w tym, że nie bardzo Unia Europejska czy państwa Europy Zachodniej chciały tego słuchać. Wolały udawać, że to nie istnieje - podkreślił.

Według publicysty, ta postawa w UE obecnie się zmieniła, pozostaje jednak pytanie na jak długo.

Posłuchaj
25:25 dr Gac [PR24]PR24 (mp3) 2 maj 2022 19_06_36.mp3 Dr Karol Gac o sytuacji energetycznej UE (Stan rzeczy/Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Karol Gac (portal dorzeczy.pl)

Data emisji: 2.05.2022 r.

Godz. emisji: 19.06

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem