more_horiz

Kownacki: w USA oceniają, że przegrana Ukrainy oznaczałaby rozszerzenie wojny na inne państwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 20:50
- Po tych decyzjach natowskich widać bardzo jasno, iż analitycy amerykańscy oceniają, że przegrana Ukrainy, która cały czas jest możliwa, de facto oznaczałaby wojnę w Europie. Być może odłożoną o kilka lat czy miesięcy, ale wojnę. Dlatego jest takie stanowisko, żeby zwiększyć liczbę wojsk szybkiego reagowania - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Bartosz Kownacki. 
Bartosz Kownacki uważa, że w mijającym roku najważniejsze były wydarzenia międzynarodowe, które w znacznym stopniu dotyczyły Polski
Bartosz Kownacki uważa, że w mijającym roku najważniejsze były wydarzenia międzynarodowe, które w znacznym stopniu dotyczyły PolskiFoto: PR24

We wtorek 28 czerwca w Hiszpanii rozpocznie się szczyt NATO. Jak zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił NATO i przekształcenie grup bojowych w brygady. Planuje się zwiększyć siły szybkiego reagowania z 40 tysięcy do ponad 300 tysięcy

- Takie informacje zawsze przyjmuje się z satysfakcją, ale w tym przypadku - z gorzką. Dlatego, że nie jest to wynikiem jakichś szerszych, wcześniejszych planów, ale wynika to z konkretnej sytuacji, która dzieje się za naszą wschodnią granicą i zagraża bezpieczeństwu Polski, państw bałtyckich i tak naprawdę - całej Europy. Jest to jasny sygnał dla tych, którzy twierdzą, że może nie warto pomagać Ukrainie, że nie warto dostarczać jej sprzętu, bo ta wojna to tylko jej problem - podkreślił Bartosz Kownacki.

"Przegrana Ukrainy cały czas możliwa"

- Po tych decyzjach natowskich widać bardzo jasno, iż analitycy amerykańscy oceniają, że przegrana Ukrainy, która cały czas jest możliwa, de facto oznaczałaby wojnę w Europie. Być może odłożoną o kilka lat czy miesięcy, ale wojnę. Dlatego jest takie stanowisko, żeby zwiększyć liczbę wojsk szybkiego reagowania - zaznaczył polityk.

Szef NATO w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia wyjaśnił, że wzmocnienie wschodniej flanki odbędzie się w ramach tworzonego nowego modelu sił zbrojnych Sojuszu w tym regionie.

Przewiduje on zwiększoną obecność wojsk wysuniętych z nowymi strukturami dowodzenia i kierowania, wysunięte magazyny sprzętu i dozbrojenia, a także dedykowane siły zbrojne do obrony wschodniej flanki, ale na stałe stacjonujące w krajach macierzystych.

Czytaj także: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:09 _PR24_AAC 2022_06_27-19-07-09.mp3 Bartosz Kownacki o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO (Stan Rzeczy) 

* * *

Audycja: "Stan Rzeczy"

Prowadzi: Jerzy Jachowicz 

Gość: Bartosz Kownacki (poseł PiS) 

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także