more_horiz

Rosjanie zablokowali na YouTubie film o kremlowskiej propagandzie. Dr Rodkiewicz: jest to sytuacja kuriozalna

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:55
- System autokratyczny jest w stanie uniemożliwić prezentowanie poglądów i wiedzy na swój temat w państwach, które szczycą się swobodą słowa i wolnością dyskusji. To jest jakiś poważny systemowy błąd - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Witold Rodkiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Rosjanie zablokowali film Ośrodka Studiów Wschodnich w serwisie YouTube
Rosjanie zablokowali film Ośrodka Studiów Wschodnich w serwisie YouTube Foto: Proxima Studio/Shutterstock

Ośrodek Studiów Wschodnich poinformował w poniedziałek, że serwis YouTube zablokował autorski film OSW. W filmie tym zostały przeanalizowane działania rosyjskiej propagandy.

- Informacja na ten temat mnie zaskoczyła. Słyszałem o podobnych historiach, które opowiadali różni analitycy i komentatorzy. Jednak wówczas wydawało mi się, że jest to jakaś odległa bajka - powiedział dr Witold Rodkiewicz.

Jak zaznaczył, film, do którego dostęp zablokowano, został nakręcony w siedzibie OSW. - Jest to analiza metod rosyjskiej propagandy. Są tam krótkie wstawki, jako cytat - co jest zgodne z prawem - z rosyjskich propagandowych programów telewizyjnych. Paradoks polega na tym, że ktoś reprezentujący rosyjskie media złożył skargę ws. nadużycia praw autorskich. I zamknięto dostęp do tego nagrania - podkreślił ekspert OSW.

"Trudno nie mówić o głupocie"

- Jest to paradoks polegający na tym, że Rosjanie, całkowicie kontrolujący tę przestrzeń informacyjną, blokują także dostęp do rzeczy na serwisie YouTube w Rosji. Natomiast wykorzystują - trudno tu nie mówić o głupocie - firmę Google do tego, by uniemożliwiać dyskusję, a w zasadzie opis pewnych zjawisk, opis swoich działań - stwierdził rozmówca PR24.

Według niego "jest to sytuacja kuriozalna". - System autokratyczny jest w stanie uniemożliwić dyskusję oraz prezentowanie poglądów i wiedzy na swój temat w państwach, które szczycą się swobodą słowa i wolnością dyskusji. To jest jakiś poważny systemowy błąd - podsumował Witold Rodkiewicz.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:09 PR24 2022_10_11-19-06-46.mp3 dr Witold Rodkiewicz o działaniach Rosjan i serwisie YouTube (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Michał Wróblewski
Gość: dr Witold Rodkiewicz (OSW) 
Data emisji: 11.10.2022
Godzina: 19.06

bartos/kor

Zobacz także

Zobacz także