80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Dr Leśkiewicz: to dobry moment, by otwarcie o tym mówić i przejść do konkretów

- Relacje historyczne polsko-ukraińskie są bardzo trudne. Ludobójstwo na Wołyniu ciąży na nich od 80 lat, także współcześnie. To jest dobry moment, by otwarcie mówić o tym, co wydarzyło się na Wołyniu i by skończyć z deklaracjami przyszłych działań związanych z ekshumacjami polskich ofiar i przejść do konkretów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.

2023-06-22, 20:24

80. rocznica zbrodni wołyńskiej. Dr Leśkiewicz: to dobry moment, by otwarcie o tym mówić i przejść do konkretów
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

W tym roku przypada 80. rocznica tak zwanej krwawej niedzieli, będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN, UPA i ludność ukraińską. 11 lipca 1943 roku dokonali oni skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. 11 lipca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Dr Rafał Leśkiewicz mówił o potrzebie wyjaśnienia wydarzeń z 1943 r. - Oczekiwania IPN są takie, że Ukraińcy w końcu zgodzą się, byśmy po zakończeniu działań wojennych mogli w końcu rozpocząć prace poszukiwawcze na Ukrainie. Trzeba tu podkreślić, że nie jest to decyzja ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, ale decyzja władz Ukrainy, bo ta instytucja jest podległa ministerstwu kultury, a więc rządowi, a nie - jak polski IPN - niezależna i samodzielna - przypominał.

W ostatnim czasie szef ukraińskiego IPN Anton Drobowycz powiedział, że Kijów nie pozwoli na ekshumacje zabitych podczas rzezi wołyńskiej, ponieważ Polska rzekomo nie odnowiła zdewastowanego pomnika ku czci żołnierzy UPA na Podkarpaciu. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że te słowa są nieścisłe, zmanipulowane i mijają się z prawdą. Przypomniano, że po zniszczeniu w styczniu 2020 roku tablicy z nazwiskami 62 członków UPA strona polska odtworzyła tablicę z napisem w językach polskim i ukraińskim.

Posłuchaj

Dr Rafał Leśkiewicz o wydarzeniach na Wołyniu w 1943 r. (Polskie Radio 24 / Stan rzeczy) 21:34
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Ukraińcy zamordowali około 100 tysięcy Polaków, w akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców. Od kilku lat władze ukraińskie zakazują jakichkolwiek prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych Polaków i osób innych narodowości, zamordowanych podczas II wojny na terenach dzisiejszej zachodniej Ukrainy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Stan rzeczy

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Rafał Leśkiewicz

REKLAMA

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej