more_horiz

Dominika Ćosić o funduszu odbudowy: ta propozycja brzmi korzystnie dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:58
- Zyskujemy możliwość dofinansowania gospodarki. To bardzo ważne, bo wiadomo, że recesja grozi całej Unii Europejskiej - mówiła o propozycji unijnego funduszu odbudowy Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli. - Potrzebujemy poduszki finansowej - dodała.
Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli
Gmach Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: sashk0/shutterstock

W proponowanym funduszu odbudowy w wysokości 750 miliardów euro dla Polski, Unia Europejska przewidziała 63 miliardy 800 milionów euro, z czego ponad 37 i pół miliarda euro to bezzwrotne granty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Komisja Europejska koronawirus PAP-1200.jpg
"Mamy dobry punkt startu". Jacek Saryusz-Wolski o propozycji KE dla Polski

"Potrzebujemy poduszki finansowej"

Dominika Ćosić podkreśliła, że jest to dopiero propozycja. Zaznaczyła jednak, że jej założenia są korzystne dla Polski. - Jesteśmy jednymi z większych beneficjentów, zaraz po krajach Południa, które zostały najbardziej dotknięte przez koronawirusa - mówiła.

- Zyskujemy przede wszystkim pieniądze, które będzie można przeznaczyć na pomoc różnego typu gałęziom gospodarki. Kryją się w tym także dodatkowe środki na rolnictwo - wskazała dziennikarka.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Działania KE uzupełniają pomoc krajową". Ekspert o europejskim programie odbudowy

Zdaniem Dominiki Ćosić "recesja grozi całej Unii Europejskiej", a więc utrzymanie środków, które pozwolą na dofinansowanie gospodarki, jest bardzo ważne. - Potrzebujemy mieć poduszkę finansową, która pomoże nam przeciwdziałać ewentualnemu bezrobociu, upadaniu firm - wskazała.

Większa integracja?

Gość PR24 mówiła o "hiobowych wieściach", jakoby UE miała "rozpaść się w pył i proch w wyniku epidemii". - Wiele osób to wieściło, ale ja uważam, że wręcz odwrotnie: dojdzie do zacieśnienia integracji - mówiła.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Po czasie kryzysu przychodzi czas na dynamiczną odbudowę". Wspólne oświadczenie prezydenta i premiera

- Ten fundusz ma służyć temu, by związać ze sobą kraje Unii Europejskiej. Jak nie da się ich związać ideologicznie, wspólnotą wartości, bo nie do wszystkich przemawia to w tym samym stopniu, zwiąże się je najtrwalszymi więzami - finansowymi - powiedziała Dominika Ćosić na antenie Polskiego Radia 24. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP w Brukseli)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 19.06

Zobacz także

Zobacz także