more_horiz

"Litera prawa zwyciężyła nad duchem prawa". Maciejewski o decyzji SN ws. kredytów walutowych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:19
- To jest niestety syndrom tej III RP, gdzie litera prawa zwycięża nad duchem prawa, gdzie formalnie wszystko jest w porządku, ale de facto zwycięża imposybilizm i obawa przed jednoznacznymi rozwiązaniami - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Jakub Maciejewski odnosząc się do odroczenia posiedzenia SN ws. kredytów walutowych.
Sąd Najwyższy w Warszawie
Sąd Najwyższy w WarszawieFoto: Artur Bogacki/ Shutterstock

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie odroczyła we wtorek bez terminu posiedzenie ws. zagadnień prawnych przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i dotyczącą spraw odnoszących się do kredytów walutowych - informował rzecznik prasowy SN sędzia Aleksander Stępkowski. Jak dodał, Izba Cywilna podjęła we wtorek postanowienia o zwróceniu się o stanowiska w sprawie przedstawionych zagadnień do: Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, prezesa Narodowego Banku Polskiego, Komisji Nadzoru Finansowego i Rzecznika Finansowego. W Polskim Radiu 24 mówił o tym publicysta Jakub Maciejewski.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
"Sąd Najwyższy czuje wagę swojego rozstrzygnięcia". Prof. Jackowski o odroczeniu decyzji ws. frankowiczów

Gość PR24 stwierdził, że Sąd Najwyższy postąpił zgodnie z prawem, ale "przeważyła litera prawa, a nie duch prawa". - Bo cóż Rzecznik Praw Obywatelskich, czy Rzecznik Praw Dziecka może odpowiedzieć innego, niż to, co ma zapisane w swojej statutowej działalności, czyli że obywatel ma prawo do pełnej informacji finansowej dotyczącej tego kredytu i raczej tu nic nowego się już nie dowiemy - mówił Jakub Maciejewski.

Podkreślił, że teraz każda z tych instytucji ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi, z których Sąd Najwyższy tak naprawdę nie dowie się zapewne nic nowego.

 - I to jest niestety syndrom tej III RP, gdzie litera prawa zwycięża nad duchem prawa, gdzie formalnie wszystko jest w porządku, ale de facto zwycięża imposybilizm i obawa przed jednoznacznymi rozwiązaniami - dodał publicysta.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:56 PR24_mp3 2021_05_12-19-06-14_Maciejewski.mp3 Jakub Maciejewski o odroczeniu orzeczenia SN ws. frankowiczów ("Stan rzeczy" / PR24)

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Piotr Nisztor
Gość: Jakub Maciejewski ("Sieci")
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 19.06

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także