more_horiz

Poseł PiS o przekazaniu Polsce 290 mln dolarów: USA nie widzą sytuacji w Europie w najjaśniejszych barwach

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 19:55
- Przekazanie Polsce 290 milionów dolarów to potężna dawka, ale to też wskazanie, że Amerykanie widzą sytuację, która ma miejsce w Europie w nienajlepszych barwach - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kosztowniak, poseł PiS, wiceszef komisji finansów.
Andrzej Kosztowniak: Amerykanie nie widzą sytuacji w Europie w najlepszych barwach.
Andrzej Kosztowniak: Amerykanie nie widzą sytuacji w Europie w najlepszych barwach.Foto: Shutterstock/RozenskiP

Prawie 290 milionów dolarów wsparcia militarnego Stany Zjednoczone przekażą Polsce w ramach projektu Foreign Military Financing. Deklaracja wsparcia ze strony USA padła z ust sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena 8 września w Kijowie. Fundusze - według komunikatu ambasady USA - mają poprawić zdolności obronne Polski w związku z zagrożeniami ze strony Rosji, a także przyspieszyć "proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy".

"Amerykanie nie widzą sytuacji w Europie w najlepszych barwach"

Na antenie Polskiego Radia 24 do decyzji USA odniósł się Andrzej Kosztowniak. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazał, że "to potężna dawka, ale to też wskazanie, że Amerykanie widzą jednak sytuację, która ma miejsce w Europie, i której, nie kryjmy, nie widzą w najlepszych barwach".

- Ta sytuacja coraz bardziej jest napięta, Rosja na coraz więcej sobie pozwala i to nie tylko w stosunku do samej Ukrainy, gdzie morduje Ukraińców - ocenił. - Ostatnie kilkadziesiąt godzin pokazuje, że niestety te konflikty będą coraz bardziej rozlewane - zaznaczył. - Myślę tutaj o sabotażu na Bałtyku, o Nord Stream. To wszystko wskazuje, że ta - jak ją nazywał Putin - operacja, czyli otwarta wojna, jest już dziś otwartą wojną przeciwko Zachodowi - powiedział.

Podkreślił, że "przekazanie Polsce takich środków to jest na pewno docenienie tego, co Polska robi".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:44 1906.mp3 Andrzej Kosztowniak: Amerykanie nie widzą sytuacji w Europie w najlepszych barwach (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Kosztowniak, poseł PiS

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 19.06


jb/kor

Zobacz także

Zobacz także