Sytuacja na rynku węgla. Adam Gawęda: są samorządowcy, którzy nie wpisują się w budowanie dobrych relacji z rządem
- Dziś niestety sytuacja na rynku energetycznym jest wykorzystywana przez część samorządowców, stawiają oni rządowi kolejne warunki, szantażując nas i strasząc obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Gawęda, poseł PiS.
2022-10-03, 20:20
Węgla nie zabraknie - deklarują przedstawiciele rządu. W taki sposób odpowiadają na zarzuty jakie pojawiają się w mediach, że węgla nie ma lub trudno go kupić. - To poważne wyzwanie i zadanie dla nas, bo zbliża się zima. Działania w tej kwestii są zaawansowane już od początku roku, widać było bowiem niedobory, a dużo węgla wcześniej wpływało za pośrednictwem prywatnych importerów do Polski, bo był tańszy, a transport był dotowany przez rząd Federacji Rosyjskiej - wyjaśnił gość PR24.
"Węgiel jest już na składach"
Dodał, że powyższe działanie było bardzo przemyślane i rozłożone na wiele dekad. Poseł PiS przypomniał, że Niemcy nie chcieli zgodzić się na to, by objąć import węgla odpowiednimi stawkami celnymi i ograniczyć jego import tak, byśmy mogli utrzymać potencjał wydobywczy na właściwym poziomie. - To już historia, dziś węgiel jest potrzebny, a premier zobowiązał do dużego importu węgla, on na składach w Ostrowie Wielkopolskim już się pojawia, a np. Węglokoks stara się, by przy udziale samorządów docierał do odbiorców indywidulanych - wyjaśnił Adam Gawęda.
Adam Gawęda komentując informacje o tym, że niektóre szkoły, na skutek rosnących cen energii elektrycznej, mogą mieć kłopoty z ogrzewaniem budynków i tym samym mogą wprowadzić nauczanie zdalne, wyjaśnił że samorządy które realizują zadania finansowane także z budżetu państwa, dziś dostają dodatkowe środki z tytułu inflacji i ubytku w przychodach. - My jako parlamentarzyści również w tym zakresie pomagamy samorządom, pytamy w jakim obszarze możemy pomóc i wiele kwestii udaje się rozwiązać, ale są tacy samorządowcy, którzy nie wpisują się w budowanie dobrych relacji - mówił Adam Gawęda.
Podczas spotkania w Otwocku wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów w sprawie pomocy logistycznej przy dystrybucji węgla. Minister poinformował też, że wydał decyzję o odsiewaniu węgla dla odbiorców indywidualnych i instytucjonalnych, co ma dać do końca roku 5 mln ton węgla na rynku. Prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski dodał, że grupa sprowadzi do końca roku 8 mln ton surowca.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: Adam Gawęda (poseł PiS)
Data emisji: 03.10.2022
REKLAMA
Godzina: 19:06
REKLAMA