more_horiz

Prof. Drzonek: w analizach sondaży ważne są trendy. Widać większe poparcie dla Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 20:30
- W analizowaniu wyników sondaży liczą się trendy, a nie tylko pojedyncze badanie. Jeśli popatrzymy na kilka ostatnich sondaży, to Zjednoczona Prawica rzeczywiście zaczęła odnotowywać większe poparcie w stosunku do sondaży wykonywanych przez te same pracownie miesiąc temu - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.  
Politycy Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie
Politycy Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie Foto: PAP / Piotr Nowak

Według wyników sondażu przeprowadzonego przez CBOS, w połowie listopada 34 proc. badanych chciałoby głosować na Prawo i Sprawiedliwość. To o 4 punkty procentowe więcej niż przed miesiącem. Koalicja Obywatelska dostałaby 20 proc. (wzrost o 2 pkt procentowe) głosów, a Polska 2050 - 10 proc. Konfederacja otrzymałaby poparcie w wysokości 6 proc. (wzrost o 1 pkt proc.), a Lewica - 4 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Do Sejmu nie weszłoby także PSL-Koalicja Polska (3 proc.).  

- Kiedy wypowiadam się na temat wyników jakichkolwiek sondaży preferencji politycznych, zawsze przypominam, iż należy - jeśli chcemy cokolwiek zanalizować - spoglądać na trendy, a nie na wyniki jednego sondażu - podkreślił prof. Maciej Drzonek. 

- Jeśli popatrzymy na kilka ostatnich sondaży, w tym także ten CBOS-u, to Zjednoczona Prawica rzeczywiście zaczęła odnotowywać większe poparcie w stosunku do sondaży wykonywanych przez te same pracownie miesiąc temu - zaznaczył politolog.

Jak dodał, "ta wielkość poparcia - analizując wyniki sondaży zrealizowanych w listopadzie - Prawa i Sprawiedliwości wynosi około 34 procent". - Bywały sondaże z nieco mniejszym wynikiem, był też jeden z lekko większym, pod koniec października - podsumował Maciej Drzonek. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:57 PR24 2022_11_21-19-06-31.mp3 prof. Maciej Drzonek o sondażach (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Maciej Drzonek (politolog) 
Data emisji: 21.11.2022
Godzina: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także