more_horiz

Plany utworzenia komisji badającej wpływy Rosji. Paweł Badzio: fakty w tej kwestii są niewygodne dla PO

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 20:30
- Platforma Obywatelska była wmontowana w pewien model polityczno-ekonomiczny, który był budowany dosyć intensywnie w Berlinie, ale brał pod uwagę również silne relacje z Moskwą. Podejście PO do energetyki było pochodną tego modelu - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".
Paweł Badzio
Paweł BadzioFoto: Foto: PR24

- Chcemy przedstawić projekt ustawy dotyczącej powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd polski w latach 2007-2022 - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Prezes PiS wyjaśnił, że nie chodzi o komisję śledczą, ale o organ na kształt komisji, która zajmuje się reprywatyzacją w Warszawie. Podkreślił, że taki organ składałby się nie tylko z parlamentarzystów i miałby większe możliwości.

"Warto dokonać analizy porównawczej"

Gość PR24 podkreślił, że "różnorakie komisje były i są wbudowane w pejzaż wyborczy czy przedwyborczy". - Sprawa energetyki jest o tyle ważna, że nigdy nas tak bezpośrednio nie dotykała jak dziś. Warto dokonywać pewnej analizy porównawczej: tego, co działo się wtedy za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, i tego jak sprawy mają się dzisiaj - zaznaczył Paweł Badzio.

- To jest bardzo istotne. Wyborcy decydując o tym, komu oddać swój głos, często posługują się pewnego rodzaju reminiscencją. Kierują się albo pewnymi przesłankami prospektywnymi, albo retrospektywnymi - patrzą jak dana partia radziła sobie w przeszłości - dodał dziennikarz.

Według niego, "jeżeli chodzi o energetykę, fakty są dosyć niewygodne dla Platformy Obywatelskiej".

- Możemy mówić na przykład o wielkiej opieszałości, jeśli chodzi o Baltic Pipe. Powiem tyle, że PO była wmontowana w pewien model polityczno-ekonomiczny, który był budowany dosyć intensywnie w Berlinie, ale brał pod uwagę również silne relacje z Moskwą. Podejście do energetyki było pochodną tego modelu - podsumował Paweł Badzio.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:01 PR24 2022_11_28-19-06-08.mp3 Paweł Badzio o pomyśle utworzenia komisji weryfikacyjnej (Stan Rzeczy) 

* * *

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska")

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także