more_horiz

Wybory 2023. Morawska-Stanecka: opozycja potrzebuje 276 głosów w Sejmie, by móc odrzucać weto prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2022 20:10
- Należy dążyć do wspólnej listy opozycji. Nie potrzebujemy tylko 231 głosów w Sejmie. Potrzebujemy co najmniej 276, żeby móc odrzucać weto prezydenta - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Gabriela Morawska-Stanecka z Polskiej Partii Socjalistycznej. 
Gabriela Morawska-Stanecka
Gabriela Morawska-StaneckaFoto: PR24/AK

W minionych miesiącach Platforma Obywatelska na czele z jej liderem Donaldem Tuskiem wielokrotnie zwracała się do przedstawicieli innych partii opozycyjnych z propozycją utworzenia wspólnej listy wyborczej w nadchodzących wyborach do parlamentu. "Apelujemy do naszych partnerów z opozycji o pilne przystąpienie do wdrażania idei budowania jednej, wspólnej listy całej demokratycznej opozycji" - napisano w listopadowej uchwale PO.

Rozmówczyni PR24 zaznaczyła, że istotne jest nie tylko uzyskanie zwykłej większości w Sejmie. Dla opozycji, jej zdaniem, ważne jest także to, by ta większość pozwalała na odrzucenie weta prezydenta. 

- Rada naczelna PPS kiedyś podjęła uchwałę, że należy dążyć do wspólnej listy. Dlaczego należy do niej dążyć? Bo my nie potrzebujemy tylko 231 głosów w Sejmie. Potrzebujemy co najmniej 276, żeby móc odrzucać weto prezydenta - podkreśliła Gabriela Morawska-Stanecka. 

- Bo rząd, któremu prezydent będzie przez dwa pierwsze lata wszystko wetował, nie zajedzie daleko. A opozycja nie po to ma wygrać wybory, żeby odsunąć PiS od władzy. Opozycja ma wygrać wybory, żeby Polskę utrzymać w Unii Europejskiej i w kręgu cywilizacji zachodniej - dodała polityk. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:22 PR24 2022_12_27-19-06-14.mp3 Gabriela Morawska-Stanecka o wyborach parlamentarnych (Stan rzeczy) 

***

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Michał Wróblewski 

Gość: Gabriela Morawska-Stanecka (PPS)

Data emisji: 27.12.2022

Godzina emisji: 19.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także