more_horiz

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Ekspert: podejmują różne próby wzbudzenia strachu w krajach NATO

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 17:33
- Przez Rosjan takie informacje jak wypowiedzi prezydenta czy prezesa PiS zostały użyte do tego, żeby wskazywać na Polskę jako kraj, który prowokuje wojnę i stanowi czynnik destabilizujący sytuację w regionie - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Marek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Fundacja Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.
Michał Marek wskazał, że Rosja uderza swoją propagandą w Polskę
Michał Marek wskazał, że Rosja uderza swoją propagandą w PolskęFoto: Shutterstock/Zhenya Voevodina

Andrzej Duda poinformował, że Polska rozmawiała ze Stanami Zjednoczonymi o możliwości objęcia naszego kraju polityką udostępniania broni jądrowej w ramach NATO. W wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" prezydent był pytany o ewentualne skorzystanie z parasola nuklearnego w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i groźbami Kremla pod adresem państw europejskich. Jarosław Kaczyński pytany w rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 o uczestnictwo w tym programie powiedział, że zna żadnych nowych informacji na ten temat, ale popiera nasz udział w Nuclear Sharing.

Rosyjska propaganda

Michał Marek wskazał, że wypowiedzi nt. możliwości udziału Polski w programie nuklearnym zostały szybko wykorzystane przez rosyjską propagandę. - Rosja emituje bardzo dużą ilość różnych przekazów odnoszących się do kwestii ryzyka użycia broni atomowej. Dzisiaj Rosjanie mocno odnosili się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy, które w interpretacji strony rosyjskiej, wskazywały na to, że strona Polska jest gotowa do przyjęcia broni nuklearnej USA - powiedział.

Ekspert zdradził także, że użycie broni nuklearnej to nie jedyna narracja Rosji, która ma wywołać strach w krajach NATO. - Przez Rosjan takie informacje jak wypowiedzi prezydenta czy prezesa PiS zostały użyte do tego, żeby wskazywać na Polskę jako kraj, który prowokuje wojnę i stanowi czynnik destabilizujący sytuację w regionie. W tym momencie powstają kolejne przekazy, które wskazują na to, że Rosjanie "będą zmuszeni" do tego, żeby użyć broni nuklearnej - powiedział.

- To kolejny element eskalowania gróźb dot. broni nuklearnej. To jednak nie jedyny sposób próby budzenia strachu w krajach NATO. Kontynuowane są przekazy dotyczące milionowej armii czy powodzenia mobilizacji - dodał.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
10:41 PR24_mp3 2022_10_05-16-49-13.mp3 Michał Marek m.in. o rosyjskiej propagandzie (Świata pogląd)

* * *

Audycja: Świata pogląd
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Michał Marek (ekspert ds. bezpieczeństwa, Fundacja Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa)
Data emisji: 5.10.2022
Godzina emisji: 16.49

dz

Zobacz także

Zobacz także