more_horiz

Pokój na Ukrainie za zdobycze terytorialne Rosji? Dr Raubo: musimy odpierać tego typu pomysły

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 18:29
- Będziemy słuchać takich głosów w przyszłości, niestety stronnictwo, które uznaje, że ponad głowami Ukraińców możemy niejako na mapie przesuwać strzałki i podpisywać się zamaszyście, jak to robił Stalin, niestety ta mentalność jest w środowiskach analitycznych czy politycznych w różnych częściach świata i państwach.
Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow
Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej ŁawrowFoto: Forum/Russian Foreign Ministry

Wołodymyr Zełenski określił jako "rozczarowujące" wystąpienia polityków podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. W szczególności skrytykował byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

Dr Jacek Raubo odniósł się do wypowiedzi byłego sekretarza stanu USA. - Będziemy musieli spotykać się z takimi głosami i będziemy musieli z nimi walczyć argumentami, które odnoszą się do zasad prawa międzynarodowego, zasad, które stoją na straży porządku i ładu, który ustalaliśmy w oparciu o pewne standardy europejskie, związane chociażby z postrzeganiem takich kwestii jak nienaruszalność granic, zakaz użycia siły w ramach wojny napastniczej - podkreślał. 

- Taka jest jednak rola dyplomatów, analityków czy mediów z tej części Europy, by cały czas tłumaczyć, odpierać tego typu pomysły. Zwróćmy uwagę, jak zachowuje się prezydent Ukrainy w czasie tego konfliktu, cały czas tłumaczy i wskazuje, jaki jest stan rzeczy w wojnie na Ukrainie, pokazuje, kto jest tutaj ofiarą, jakie są podstawowe elementy tego konfliktu (…). Sam sobie nie poradzi, taka jest rola tych, którzy rozumieją, czym jest naruszanie ich granic, musimy to tłumaczyć i dyskutować, nie obrażać się, że takie głosy się pojawią czy na arenie politycznej, czy akademicko-naukowej, to wymaga pewnej reakcji i jasnego, czytelnego przekazu dla wszystkich - dodał gość audycji. 

Posłuchaj
09:53 PR24_mp3 2022_05_26-16-48-28.mp3 Dr Jacek Raubo o wypowiedzi Henry'ego Kissingera (Polskie Radio 24 / Świata pogląd)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: dr Jacek Raubo

Data emisji: 26.05.2022

Godzina emisji: 16.49

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także