more_horiz

Kto zostanie sekretarzem generalnym KPCh? Adrian Brona: wszystko jest już przesądzone od kilku tygodni

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 17:52
- Prawdopodobnie dalej pozostanie nim Xi Jinping, obecny od dekady sekretarz generalny - mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Brona (specjalista od relacji chińsko-rosyjskich, UJ)
Xi najpewniej zerwie z tradycją i pozostanie sekretarzem generalnym KPCh na trzecią kadencję
Xi najpewniej zerwie z tradycją i pozostanie sekretarzem generalnym KPCh na trzecią kadencjęFoto: Kaliva / Shutterstock

Na trwającym w Pekinie XX zjeździe KPCh zatwierdzony zostanie skład najważniejszych organów partii, w tym Komitetu Centralnego. Ten następnie wybierze swoje Biuro Polityczne i jego Stały Komitet - obecnie siedmioosobowy - najwyższy organ decyzyjny w partii i de facto w całym kraju. Jego członkowie zaprezentują się publicznie w niedzielę. 

Do tematu odniósł się specjalista od relacji chińsko-rosyjskich, Adrian Brona, w którego ocenie wygląda na to, że już wszystko jest, przynajmniej od kilku tygodni, "ustawione". - Dogadali się najważniejsi działacze partii. Pozostaje nam właściwie oczekiwać na wynik ich negocjacji, który prawdopodobnie poznamy w niedzielę bądź w poniedziałek rano, czasu polskiego, kiedy dowiemy się, kto zostanie sekretarzem generalnym na kolejne 5 lat. Prawdopodobnie dalej pozostanie nim Xi Jinping, obecny od dekady sekretarz generalny - przyznał. 

Gość audycji zaznaczył, że nie zaczęto by zjazdu generalnego partii, gdyby wszystkie kwestie nie były dograne. - Nie oszukujmy się - to, co oglądamy teraz - wszystkie przemówienia, spotkania - są dobrze wyreżyserowanym i dokładnie zaplanowanym spektaklem, właściwie co do minuty - zauważył.  

Więcej w nagraniu. 


Posłuchaj
09:18 PR24_mp3 2022_10_19-16-50-07.mp3 Adrian Brona o XX zjeździe KPCh, na którym zatwierdzony zostanie skład najważniejszych organów partii ("Świata pogląd")

***

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Adrian Brona (specjalista od relacji chińsko-rosyjskich, UJ)

Data emisji: 19.10.2022

Godzina: 16.50

kmp/kor

Zobacz więcej na temat: pr24 Azja Chiny Tajwan

Zobacz także

Zobacz także