Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność

2020-02-21, 21:00

Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Fenomen Radia Solidarność
Ulotka informująca o zbliżającej się audycji Radia Solidarność. Foto: Stanisław Skowron/public domain/

Radio, obok bibuły, czyli niezależnego ruchu wydawniczego, najskuteczniejszym instrumentem walki z komuną. O fenomenie podziemnego Radia Solidarność rozmawiali dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność).

Posłuchaj

Podziemne rozgłośnie radiowe w PRL. Radio Solidarność (NIEPOKONANI. OPOZYCJA W PRL)
+
Dodaj do playlisty

Pierwsza audycja podziemnego Radia Solidarność została nadana w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 12 kwietnia 1982 roku o godz. 21.00. Emisja szła z dachu budynku przy ulicy Grójeckiej 19/25 w Warszawie. Przygotowali ją Zbigniew i Zofia Romaszewscy, Janusz Klekowski i Marek Rasiński. 

- Tu Radio Solidarność. Od razu na początku audycji zwracamy się do tych z państwa, którzy mają magnetofony, o nagrywanie naszej audycji - tak zaczynał się pierwszy program podziemnej stacji radiowej Solidarności.

Powiązany Artykuł

Emilian Kamiński 1200.jpg
Emilian Kamiński: w komunie moja kariera stanęła, wziąłem się za budowlankę

Jak to się zaczęło?

Goście audycji opowiedzieli m.in. o początkach podziemnej stacji radiowej Solidarności. - Kilka lat temu w Gdańsku wystawiono głośniki i zaczęto nadawać komunikaty do zgromadzonych przed siedzibą. Działały tam dwie radiowe agencje Solidarności. W '81 w Warszawie ruszyło Radio Solidarność na kasetach. Radio nagrywało pierwsze obrady Krajowej Rady Delegatów, posiedzenia Komisji Krajowej - wskazywał dr Grzegorz Majchrzak z IPN.

Doktor zwracał uwagę na to, że pierwszy nadajnik warszawskiego Radia Solidarność "Komar", skonstruowany przez Kołyszkę, powstał w sytuacji nadzwyczajnej. - Miał służyć komunikacji między zakładami pracy, ale po wprowadzeniu stanu wojennego zapadła decyzja, że będzie to nadajnik służacy do nadawania normalnych audycji - mówił.

- Trwa spór między Wrocławiem a Warszawą, który rozstrzyga na korzyść Krakowa - mówił dr Grzegorz Majchrzak odnośnie tego, gdzie najwcześniej uruchomiono inicjatywę radiową.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Tytuł audycji: "Niepokonani. Opozycja PRL"
Prowadzący: Wojciech Borowik
Goście: dr Grzegorz Majchrzak (historyk, IPN), Jan Strękowski (dziennikarz i publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL) oraz Michał Chodurski (współtwórca Podziemnego Radia Solidarność)
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej